A Kormány a mai napon nyújtotta be az Országgyűléshez a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) módosítását tartalmazó törvényjavaslatot, amelyet egy több mint egyéves előkészítő munka előzött meg.

A törvényjavaslatot 2019 őszén az igazságügyi miniszter által felállított 20 tagú kodifikációs bizottság készítette elő, amelyben valamennyi jogalkalmazó szerv, a bíróságok, az ügyvédek, a jogtanácsosok, a közjegyzők, az ügyészség, a végrehajtók delegált képviselői vettek részt, akiknek az volt a feladata, hogy összegyűjtsék az általuk képviselt hivatásrend polgári perrendtartás alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatait és azokat a bizottság elé tárják. A bizottságban résztvevő bírók, ügyvédek, jogtanácsosok, ügyészek, a közjegyzői és a végrehajtói kar delegáltjai az általuk képviselt hivatásrend peres eljárásokkal kapcsolatos tapasztalatait szintetizálva tettek javaslatot a törvény módosítására ott, ahol a szabályozás finomhangolását látták szükségesnek.

A bizottság összetétele és munkamódszere alkalmat adott arra, hogy a jogalkalmazók széles körének javaslatai közvetlenül eljussanak a jogalkotóhoz. A módosítást előkészítő bizottság havonta ülésezett, és 2020. június végén fogadta el azt a tervezetet, ami ezt követően került szakmai egyeztetésre. A törvényjavaslatot a hivatásrendek vezetői és az Alapvető Jogok Biztosa is támogatja.

A törvényjavaslat módosításai alapul vették a jogkereső állampolgárok és szervezetek polgári perrendtartással kapcsolatos javaslatait, és támaszkodnak a Kúria elnöke által felállított, a keresetlevél visszautasításával kapcsolatos bírósági gyakorlatot vizsgáló joggyakorlat-elemző csoport véleményére is.

A törvényjavaslat célja, hogy megkönnyítse a bíróság előtti igényérvényesítést, bővítse az ügyfélbarát rendelkezések körét, egyszerűsítse a perindítást, rugalmasabbá tegye első- és másodfokon az eljárási szabályokat, segítse a jogi képviselő nélkül eljáró felek jogérvényesítését, csökkentse a formai kötöttségeket, továbbá a családjogi perekben hatékonyan biztosítsa a kiskorú gyermekek védelmét.

(MTI)