Olyan rendszer létrehozásában vagyunk érdekeltek, amely rendkívül szigorúan szabályozza a gazdasági bevándorlást – hangsúlyozta Kovács Zoltán kormányszóvivő kedden.
Mint leszögezte, a magyar kormány egy sok éve legitim vitába kapcsolódik be akkor, amikor a párizsi terrorakciók kapcsán a bevándorláspolitikával foglalkozik, hiszen az elmúlt évtizedekben történt különböző terrorakciók kapcsán is rendre megnyilvánultak a kérdésben az érintett országok. Kovács Zoltán kijelentette: minden felelős politikai erőnek kötelessége a megoldandó problémákról beszélni.
A kormányszóvivő kifejtette, a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadás, illetve az utóbbi években tapasztalható bevándorlási tendenciák változása lépéskényszert okoz Európa számára. Megjegyezte, hogy Magyarország az utóbbi 10-15 esztendőben következetes álláspontot képviselt a kérdésben: sosem támogattuk, hogy a bevándorlással oldjuk meg a népességproblémákat – fogalmazott.
Emlékeztetett, hogy az első Orbán-kormány családvédelmi programokkal, az elmúlt négy évben pedig például a külhoni magyarságot érintő lépésekkel is igyekezett a kabinet megválaszolni ezeket a kérdéseket.
Európa egészére nézve kell átalakítani a bevándorláspolitikát, új keretrendszerre, új szabályozásra van szükség. Hazánk olyan rendszer létrehozásában érdekelt, amely rendkívül szigorúan szabályozza a gazdasági bevándorlást – mondta.
Kérdésre arról is beszélt, hogy az elmúlt években jelentősen, tízszeresére emelkedett a Magyarországra érkező, illetve az országon keresztülmenő menekültek száma, és a kisebb részük a politikai menekült.
A kormányszóvivő igennel válaszolt arra, hogy mindenkit gazdasági bevándorlónak tekintenek-e, aki nem politikai menekült.
Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap - a terrorizmus elleni párizsi menet után - egyebek mellett arról beszélt, hogy szerinte a gazdasági bevándorlás rossz, ezért a hazájukat gazdasági okokból otthagyóknak Magyarország nem tud menedéket nyújtani.
(kormany.hu/MTI)