A kormány továbbra is úgy tartja, hogy minden, az utóbbi időszakban Magyarországot érő támadás mögött egyértelműen a bevándorlás kérdése állt - jelentette ki a kormányszóvivő.
Kovács Zoltán a kormányülés szünetében az Európai Parlament néppárti frakciója vezetőjének nyilatkozatára reagált. Manfred Weber kedden a magyar kormány óriásplakátjaira vonatkozó kérdésre válaszolva kijelentette, hogy elfogadhatatlan összevegyíteni a jogállamisággal összefüggő európai uniós eljárások miatt indított vitákat a migrációs politika terén kialakultakkal.
A kormányszóvivő úgy vélekedett, hogy a korábbi, a jogállamisággal, az alkotmányossággal vagy a médiatörvénnyel kapcsolatos vitákat jogi értelemben évekkel ezelőtt lezárták.
A mostani nyitott kérdések mögött teljesen egyértelmű, hogy a migráció ügyében képviselt magyar álláspont húzódik meg - hangoztatta.
A kormány nem fog változtatni az álláspontján, mert azt a magyar emberek döntése és felhatalmazása alapján képviseli - tette hozzá Kovács Zoltán. A magyarok az elmúlt három évben többször - legutóbb az országgyűlési választáson - kinyilvánították szándékukat és akaratukat, és a kabinetnek ezt kell képviselnie az Európai Unióval, az európai politikusokkal folytatott vitában. Nem engedhető meg, hogy Magyarországból bevándorlóországot csináljanak - hangsúlyozta a kormányszóvivő.
Kérdésre Kovács Zoltán hangsúlyozta, ismert, hogy Manfred Weber miként szavazott a Sargentini-jelentés vitájában. A magyar álláspont egyértelműen az, hogy az országot érő támadások mögött a migráció elutasítása áll - húzta alá.
Manfred Weber támogatta a Sargentini-jelentés elfogadását az Európai Parlamentben szeptember 12-én e kérdésről tartott szavazáson.
A kormányszóvivő álhírnek, "a fake news klasszikus kategóriájába" tartozónak minősítette azt az értesülést, amely szerint Orbán Viktor miniszterelnök vétója miatt nem írtak alá a közelmúltban közös nyilatkozatot a visegrádi négyek (Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia) és a japán kormányfő találkozóján.
Arra az újságírói megjegyzésre, hogy Jean-Claude Juncker, az EB elnöke azt mondta, Erdély és Románia egyesülésének centenáriumát Európának közösen kellene ünnepelnie, Kovács Zoltán úgy reagált: erről kétféle véleményük is van. Az "epés" úgy szól, hogy Jean-Claude Juncker "az állapotának megfelelően nyilatkozott", a visszafogottabb pedig úgy, a történelmi ismeretek hiánya csak ráerősít az EB-elnök alkalmatlanságára.
Kérdésre felelve Kovács Zoltán azt mondta, hogy az utóbbi időszakban Orbán Viktorról és családjáról később álhírnek bizonyult információkat közzétevő portálok a kiadás előtt nem keresték meg a kormányzatot. Kivételként említette és korrektnek nevezte ugyanakkor az RTL-t és az ATV-t. Kovács Zoltán szerint fel kell készülni arra, hogy a következő időszakban napi szinten meg fog ismétlődni az "álhírgyártás", naponta várhatóak támadások ellenőrizetlen információk alapján.
(MTI; kormany.hu)