Bármi is lesz a brit állampolgárok döntése az EU-tagságról szóló népszavazáson, azt tiszteletben kell tartani - mondta Kovács Zoltán csütörtökön az M1 aktuális csatorna esti műsorában.
A kormányszóvivő szerint bárhogyan is döntenek a britek - az azonnali politikai és gazdasági következményeken túl -, hosszú, akár két évig elhúzódó folyamatra kell készülni.
Utalt arra is, hogy az Európai Unió állam- és kormányfőinek február 19-én befejeződött csúcstalálkozóján megállapodás született a London által igényelt uniós reformokról, köztük az EU-társállamokból érkező munkavállalók szociális ellátásának szigorításáról, és arról, hogy Nagy-Britanniának nem kell részt vennie az uniós integráció mind szorosabbra vonásának folyamatában.
Ha győznek az EU-pártiak, a fenti pontokat akkor is teljesíteni kell, ha viszont a kilépésre voksolók nyernek, akkor az egy olyan eddig nem ismert eljárásrendet von maga után, aminek "sok-sok nyitott kérdése van" - tette hozzá Kovács Zoltán.
A műsorban felvetették azt is, hogy a francia hatóságok szerint fokozódott a labdarúgó Európa-bajnokság (Eb) terrorfenyegetettsége. Kovács Zoltán ezzel kapcsolatban megjegyezte: a hatóságok már az Eb előtt figyelmeztettek a helyzetre, és a legutóbbi információk a veszély fokozódásáról szólnak.
"Arra kérünk mindenkit, hogy regisztráljon, kövesse figyelemmel azokat a fórumokat, amelyeket a Terrorelhárítási Központ (...), illetve a helyi hatóságok adnak, és mindenki figyeljen egymásra is" - mondta. Megfogalmazása szerint nem árt az óvatosság.
(MTI)