Idén másodízben indult, ezúttal tíznapos, több mint 30 kárpátaljai településre kiterjedő hulladékgyűjtő akció Tiszta Kárpátaljáért elnevezéssel pénteken Beregszászon, a Miniszterelnökség kárpátaljai kormánybiztosságának 14 millió forintnyi támogatásával.
A Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács (KMTT) kezdeményezésére a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezetének (KMKSZ ISZ) szervezésében idén májusban indított környezetvédelmi program a kárpátaljai magyar települések környezetének és a megye kulturális és turisztikai helyeinek szeméttől történő megtisztítását, a városok és falvak közterületeinek tereprendezését tűzte ki célul.
Az egykori beregszászi bútorgyár stadionjában startolt hulladékgyűjtő akciót indítása alkalmából mondott beszédében Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosa jelképesnek nevezte, hogy a magyarországi Te szedd! hulladékgyűjtési kezdeményezés indulásának napján indul Kárpátalján a hasonló mozgalom második fordulója. Biztatónak nevezte, hogy Kárpátalján a szemléletformáló akció májusi első szakaszához csatlakozott több mint kéttucat településen mintegy ezer önkéntes a rossz idő ellenére 7,5 tonna hulladékot gyűjtött össze három nap alatt.
Magyarország kormánya és a kárpátaljai kormánybiztosság ezért is támogatja az előremutató kezdeményezés folyatását, annál is inkább, hogy a helyzetben még nem állt be lényeges javulás, hiszen Kárpátalja 13 ezer négyzetkilométernyi területét továbbra is hárommillió tonna szemét borítja, 250 körüli az illegális hulladéklerakók száma, s ezek zöme a Tisza mentén található, így a nagy része áradáskor Magyarországon köt ki - tette hozzá.
Emlékeztetett, szívügyének tekinti, hogy a Tisza, a "legmagyarabb folyó" megszabaduljon a hulladéktól, s - mint fogalmazott - ez egyben nemzeti ügy is. Reményét fejezte ki, hogy a magyar kormánytámogatással folyó program szemléletváltást indít el a soknemzetiségű helyi lakosság körében, és ráirányítja a figyelmet Kárpátalja infrastrukturális elmaradottságára, többek között arra, hogy a megyében egyetlen hulladékfeldolgozó üzem sincs.
Grezsa István jelezte, a Tiszta Kárpátaljáért mozgalomhoz gondnoki szolgálat is társul, amely azt tűzte ki célul, hogy megtisztítja a szeméttől és rendezi a magyar szempontból fontos kárpátaljai idegenforgalmi objektumok környezetét. Ennek köszönhetően a magyarországi és ukrajnai turistákat nem fogja zavarni a szemetes környezet látványa - mutatott rá a kormánybiztos.
(MTI)