120 éve, 1896. augusztus 28-án, a székelyföldi Csíkszentdomokoson született Márton Áron erdélyi római katolikus püspök, a magyarság 20. századi történelmének kiemelkedő személyisége, akinek életműve a vallásszabadság, az emberi jogok és az erdélyi magyar közösség érdekei melletti bátor kiállás példája. A születésére emlékező jubileumi hétvégén nagyszabású rendezvénysorozatra kerül sor a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága által meghirdetett Emlékév keretében, a csíkszentdomokosi Márton Áron Egyesülettel és Márton Áron Múzeummal, valamint a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséggel együttműködésben.

2016. augusztus 27-én, 10:00 és 17:00 óra között ötödik alkalommal kerül sor az immár hagyományosnak mondható csíkszentdomokosi Márton Áron-konferenciára, amely a püspök életével, hagyatékával foglalkozó legújabb kutatási eredményeket mutatja be. Az esemény célja, hogy a tudományos számvetés mellett a püspököt tisztelő szélesebb közönségnek is tájékoztatást nyújtson. Az alig huszas éveinek végén járó Márton Áron gyergyóditrói tevékenységéről Molnár Melinda (Marosvásárhely), a harmincas évekbeli kolozsvári katolikus értelmiség Márton Áronnal való kapcsolatáról Izsák Anikó (Kolozsvár), a szintén harmincas évek végi lengyel diplomáciai kapcsolatokról Seres Attila (Budapest), a Domokos Pál Péterrel közösen vallott népművelési célokról Ozsváth Judit (Kolozsvár), az egyház és a diktatúra viszonyáról Virt László (Lázi) számol be. Marton József nagyprépost (Gyulafehérvár) „Márton Áron az eszmék kereszttüzében” címmel tart összefoglaló előadást, Msgr. Kovács Gergely, Márton Áron szentté avatási ügyének posztulátora (Róma) értékeli a Márton Áron-kultusz újabb jelenségeit, kitérve a Márton Áron-tisztelet felelősségére és a Márton Áronhoz kapcsolódó írásos és fotó-hagyaték felhasználásának feltételeire is.

Augusztus 28-án, Márton Áron születésének napján 11:30-tól Nm. és Ft. Dr. Jakubinyi György Miklós gyulafehérvári érsek, örmény apostoli kormányzó celebrálásával ünnepi szentmisére kerül sor a csíkszentdomokosi római katolikus plébániatemplomban. A Márton Áron Emlékévet meghirdető Nemzetpolitikai Államtitkárság nevében Potápi Árpád János államtitkár köszönti az egybegyűlteket. Az eseményt a világ magyarsága is figyelemmel kísérheti a Duna Televízió élő közvetítésének köszönhetően. Ugyanezen a napon, a Nemzetpolitikai Államtitkárság felhívásához csatlakozva számtalan Kárpát-medencei magyar templomban Márton Áron emlékére szól majd a harangszó, és érte is imádkoznak az aznapi szentmiséken, istentiszteleteken szolgáló plébánosok, lelkipásztorok.

Ugyancsak a Márton Áron Emlékév keretében, a helyi Márton Áron Egyesület, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a budapesti Pro Patria Egyesület szervezésében augusztus 23. és 27. között Kárpát-medencei társadalomtudományi diáktáborra kerül sor Csíkszentdomokoson. A Felvidékről, Kárpátaljáról, Magyarországról és Erdélyből érkező gyerekek interaktív műhelyfoglalkozások keretében betekintést kapnak a történészek, szociológusok, pedagógusok munkájába, megismerik Márton Áron szülőfaluját, a mai székely ember mindennapi életét. A tábor tevékenységeit Bernád Rita gyulafehérvári érseki főlevéltáros, Novák Csaba Zoltán, Nagy József  és Seres Attila történészek, Silló Ágota szociológus, Ozsváth Judit pedagógus, egyetemi adjunktus és Virt László szociális munkás vezetik.

(Nemzeti Regiszter)