Az idei évben Magyarországon az oktatáspolitika kiemelt területe lett a szakképzés fejlesztése, így a határon túl is ezt a fejlesztési irányt kellett követni - jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Lepsényi István gazdaságszabályozásért felelős államtitkár nyitotta meg a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) Gazdaságfejlesztési és Önkormányzati Szakbizottsága hétfői budapesti ülését, a Magyarság Házában. Lepsényi István felvezetőjében hangsúlyozta, hogy a Magyar Kormány elkötelezett a határmenti régiók fejlesztésében, fontos cél, hogy Kárpát-medence szintjén egységes gazdasági térség alakulhasson ki.
Potápi Árpád János a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszámolójában kiemelte, hogy az idei évben Magyarországon az oktatáspolitika kiemelt területe lett a szakképzés fejlesztése, így a határon túl is ezt a fejlesztési irányt kellett követni. A tematikus program keretein belül minden külhoni magyar régióban tangazdaságok és tanműhelyek átadására és fejlesztésére, átjárhatósági ösztöndíj létrehozására került sor. A tréningeknek, programoknak, konferenciáknak és a nyári továbbképzésnek köszönhetően több ezer diákot, pedagógust és szakembert sikerült megszólítani. A nemzetpolitikai államtitkár beszámolója végén elmondta, hogy szeretnék, ha a következő év tematikus programjával a külhoni magyar fiatal vállalkozókra tudnának koncentrálni, erről december 3-án hozza meg döntését a Magyar Állandó Értekezlet plenáris ülése.
Csite András a HÉTFA Kutatóintézet igazgatója bemutatta a Nemzetpolitikai Kutatóintézet közreműködésével végzett kutatás eredményeit, amely a külhoni magyar szakképzés helyzetét és kihívásait vizsgálta. Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke megemlékezett az elmúlt hét kivételes eseményeiről, amelyek nagyban befolyásolják majd a térség jövőjét. Átadásra került Újvidéken az Európa Kollégium, így intézményes keretek között történhet fejlődés vajdasági értelmiségi köreiben. A Magyar Kormány pedig 50 milliárd forintos vajdasági gazdaságfejlesztési támogatásról hozott döntést, az öt éves időszakot felölelő program illeszkedik mind a szerb, mind a vajdasági és mind a magyar fejlesztési elképzelésekhez. Ez egy olyan volumenű fejlesztési támogatás, amelyre eddig nemzetpolitikai vonatkozásban még nem került sor – tette hozzá.
(Miniszterelnökség)