Magyarország energetikapolitikájának egyik alapeleme a regionális együttműködés, ebben játszott szerepe pedig elismerést váltott ki mind a transzatlanti, mind a regionális partnerekből - jelentette ki csütörtökön Washingtonban az MTI-nek Szemerkényi Réka, a magyar miniszterelnök kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója.
A főtanácsadó egy energiabiztonsági panelvitában vett részt Az atlanticizmus feléledése Európában: veszélyek és lehetőségek címmel megrendezett hatodik Egyesült Államok-Közép-Európa Stratégiai Fórumon. Az Európai Politikai Elemző Központ (CEPA) szervezésében megrendezett konferencia idén elsősorban arra az új regionális helyzetre összpontosított, amely az ukrajnai válság következtében állt elő a régióban.
Szemerkényi Réka rámutatott, hogy a válság fényében megvitatták mindazokat az eddig megtett regionális energetikai erőfeszítéseket, amelyek nemcsak a közép-európai országok számára, hanem a szélesebb nemzetközi biztonságpolitikai kontextusban is stratégiai jelentőségűek.
"A magyar energiapolitika egyik alapeleme a regionális együttműködés és a regionális megoldások kiépítése, elsősorban a V4-csoport keretében. Magyarországnak a regionális együttműködésben játszott szerepe elismerést kapott, hiszen az ellátásbiztonságot erősítő összes olyan energetikai projektben, amely együttműködési keretet kíván, mindig kezdeményező, proaktív módon lépett fel" - mondta.
"A projektek tekintetében, amelyek hosszú távon szükségesek a régió energiaellátásának stabilizálásához, jó úton haladunk előre, de még nem értük el azt az energetikai infrastruktúrát, amelyre szükség van" - tette hozzá.
Elmondta, hogy konferencia részvevői üdvözölték azt az együttes támogatást, amelyet a visegrádi országok nyújtottak Ukrajnának a gázellátás biztosításában. A tanácskozáson részt vevő politikusok és szakértők érthető, logikus lépésként fogadták el Magyarországnak azt a döntését, hogy a tél közeledtével feltölti gáztározóit, és ezért felfüggeszti az ukrajnai gázszállításokat.
"Magyarország gáztározóinak szerepe stratégiai a regionális energiaellátás biztonsága szempontjából, mert a közép-európai gáztározó-kapacitások kétharmada hazánk területén van. A tározóknak a fűtési szezon beindulása előtti feltöltése nemcsak Magyarország számára nagyon fontos biztonsági elem, hanem az egész régióban stabilizáló hatású. Ezt nyilván nem egyszerű látni kívülről, ezt el kellett magyarázni a nemzetközi közösségnek" - jelentette ki Szemerkényi Réka.
A tanácskozáson megkülönböztetett figyelmet kapott az amerikai palagázexport elindításának kérdése. A kormányfő főtanácsadója felhívta a figyelmet arra, hogy ehhez nemcsak politikai döntések szükségesek még az amerikai kormányzat és kongresszus részéről, hanem infrastruktúra is. Azoknak az állomásoknak a kiépülése, amelyek lehetővé teszik, hogy a kitermelt gázt a világpiacra lehessen szállítani, 3-5 évig is eltarthat.
Szemerkényi felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai palagáz-forradalom hatása már most érzékelhető a világ földgázpiacán. A távol-keletinél és az európainál olcsóbb amerikai földgáz árlehúzó hatása már anélkül is érzékelhetővé vált Európában, hogy akár egyetlen molekulányi palagázt is oda exportált volna az Egyesült Államok. A főtanácsadó szerint mintegy öt év múlva, a cseppfolyósított amerikai palagáz exportjához szükséges infrastruktúra kiépülése után újabb átrendeződés várható majd a világ földgázpiacán.
(MTI)