A brüsszeli bürokraták már döntést hoztak, bevándorlókkal akarják betelepíteni Európát - tette világossá Orbán Viktor.
A miniszterelnök azt is mondta, hogy aki azt állítja, nincs összefüggés a migráció és a terrorizmus között, az "nem tudja, mit beszél, vagy a napnál világosabb tényeket próbál eltagadni valamilyen okból". A magyar kormány álláspontja szerint a terrorizmus azért jelent meg, majd "hízott fel" Európában, mert ellenőrizetlenül érkeztek több százezren olyan helyekről, ahol a nyugati világot ellenségnek tekintik. "Félháborús állapotok vannak, ilyen körülmények között nem lehet kockáztatni" - hangsúlyozta.
Orbán Viktor arról is beszélt, szerinte az európai kormányfőknek döntést kellene hozniuk arról, hogy nemet mondanak a Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök vezette brüsszeli bürokraták elhibázott menekültügyi döntésére, a kényszerbetelepítésre. A politikusoknak meg kellene ezt változtatniuk, meg kellene tiltaniuk ennek végrehajtását, a baj az, hogy nem minden politikus ért egyet ezzel - mondta.
A visegrádi négyek (V4) meg akarják változtatni a brüsszeli bürokraták döntését, a kérdés az, hogy Angela Merkel német kancellár hajlandó lesz-e erre a V4-ekkel együtt, "ebben kell tisztán látnunk" péntek délután - fejtette ki, utalva a varsói V4-csúcstalálkozóra, amelyen jelen lesz Merkel kancellár is. A tanácskozásról úgy nyilatkozott: nincs borítékolva az egyeztetés eredménye, sőt számos kérdésben nem ismert minden szereplő álláspontja, "én sem tettem ki minden kártyámat az asztalra".
Arra a felvetésre, hogy mit jelent majd, ha az október 2-i kvótareferendum eredményes lesz és a nemek győznek, a kormányfő azt felelte: azt fogja jelenteni, hogy van egy nép Európában, amely világossá tette, nem fogadja el a bürokraták döntését, "tehát nem egy tárgyalási pozíciónk lesz, hanem egy végleges, erős magyar álláspont". Ez szerinte sok más országot is Magyarország köré fog gyűjteni.
Kifejtette azt is: "nekünk egy stabil török kormányra, egy biztos székben ülő Erdogan elnökre és egy kiszámítható török külpolitikára van szükségünk". Ha ugyanis Törökország meggyengül - például egy puccskísérlet miatt vagy bármilyen más okból -, akkor nem lesz egyetlen olyan stabil állam sem abban a térségben, amellyel tárgyalni lehetne - hívta fel a figyelmet.
"Mindent, ami a biztonságunkat szolgálja", azt meg kell adni a törököknek, ami viszont nem szolgálja az európai biztonságot, abban a kérdésben nem kell velük egyezséget kötni - szögezte le álláspontját Orbán Viktor.
(MTI)