Kétnapos ülés tartott a Bel- és Igazságügyi Tanács 2018. október 11-12-én Luxembourgban. A belügyi napon a magyar delegációt Pintér Sándor belügyminiszter vezette.

Az Európai Határ- és Parti Őrségről szóló rendelet módosítása kapcsán Magyarország egyetértett a javaslat azon elemeivel, amelyek célja, hogy az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) földrajzi megkötések nélkül szélesebb körű műveleti és technikai támogatást tudjon biztosítani, a tagállamoknak és harmadik országoknak az EU felé irányuló migrációs beáramlás megállítása érdekében.

Magyarország számára alapvető fontosságú annak kimondása, hogy a tagállamok szuverenitása semmilyen körülmények között nem sérülhet, azaz a külső határok védelme a tagállamok első helyi felelősségébe kell, hogy tartozzon. Ennek megfelelően az uniós tervezet által javasolt megoldás nem helyettesítheti, hanem csak kiegészítheti a tagállami szuverenitásból eredő hatásköröket. Át kell gondolni az ügynökséghez rendelt források mértékét is, ugyanis a jelenlegi bizottsági javaslat szerint a Frontex több pénzügyi forrást kap a következő többéves pénzügyi keretben, mint a tagállamok együttvéve.

A miniszterek ezen túl a következő költségvetési időszak részben vagy egészben migrációhoz kötődő három új alapjának a rendelettervezetét (Menekültügyi és Migrációs Alap, Integrált Határigazgatási Alap, Belső Biztonsági Alap) is megtárgyalták. Hazánk alapvetően üdvözli az új Alapok létrehozását, és azt is, hogy a következő időszakban magasabb források állnak rendelkezésre. A migráció megállítását az Európai Unió határain kívül kívánjuk megoldani, elsődleges célunk a külső dimenzióban való hatékony együttműködés erősítése, valamint a harmadik országok támogatása. Álláspontunk szerint ennek hangsúlyosan meg kell jelennie a következő többéves pénzügyi keret struktúrájában. A belügyi nap egyik kulcsfontosságú kérdése a Visszatérési Irányelv átdolgozására tett Bizottsági javaslat megvitatása volt. Az irányelv jelentős részben tartalmazza a jelenlegi magyar gyakorlat elemeit, az eltérések területén további egyeztetések szükségesek a visszatérési gyakorlatok hatékonyabbá tétele érdekében.

A közös európai menekültügyi rendszer reformjára vonatkozó előrehaladás kapcsán az osztrák elnökség bemutatta az eddig elért eredményeket. Magyarország aláhúzta a szükséges lépések megfelelő sorrendjének jelentőségét. Először vissza kell nyerni a külső határok teljes ellenőrzését, ezt követően lehet a pontos helyzet ismeretében további stratégiai döntéseket hozni.

(BM)