Erről Pintér Sándor belügyminiszter beszélt az International Institute for Security and Cooperation (IISC) nemzetközi szervezet budapesti ülésén.

Egységes jogi szabályozás és közös európai adatbázis szükséges, amellyel kezelni lehet a menekültügy helyzetét Európában - mondta Rumen Petkov, a Bulgáriában alapított International Institute for Security and Cooperation (IISC) nemzetközi szervezet közgyűlésének elnöke Budapesten.

A menekülthullám és a migrációs nyomás Európán elnevezéssel tartott kerekasztal-beszélgetés után Rumen Petkov hangsúlyozta, folyamatosan nőnek azon országok költségei, amelyek elsődleges célországai a menekülteknek, ezért közös fellépésre van szükség.

Úgy fogalmazott, közös jogi keret kell a menekültekkel kapcsolatos munkában, hiszen jó volna kiszűrni a tömegesen Európa felé érkezők közül azokat, akiket esetleg a terrorizmus vezérel. "Nincs idő arra, hogy komoly elemzéseket végezzünk minden egyes embernél, mert nem elég hatékony a rendszerünk". Minden uniós ország használhatná a közös adatbázist, hasonlóan ahhoz, amit az Európai Unió bűnüldöző hatósága (Europol) és a Frontex (a tagállamok határőrizeti együttműködését koordináló ügynökség) alkalmaz - tette hozzá.

Rumen Petkov szerint olyan megoldást kell keresni, amely lehetővé teszi, hogy a menekülteket az Európai Unión kívül helyezzék el. Utalt arra, hogy ez volt a gyakorlat a koszovói krízis alatt is.

Pintér Sándor belügyminiszter is azt hangsúlyozta, hogy közös európai fellépés szükséges az illegális migráció és a terrorizmus ellen. A miniszter a magyar adatokat ismertetve utalt arra, hogy Magyarországon az utóbbi időben is ugrásszerűen megnőtt a menekültek száma. Elmondta, hogy míg tavaly egész évben 42 ezren kértek menekültstátust, addig idén ez év első három hónapjában már 36.268-an, ami mindenképpen nagy terhet ró a határrendészetre, a menekülteket befogadó és ellátó szervezetekre.

Pintér Sándor azt mondta, közösen kell megkeresni azokat a megoldásokat és lehetőségeket, amelyek megkönnyítik azon országok helyzetét, amelyek érintettek a menekültek befogadásában.

Dragutin Mate volt szlovén belügyminiszter, az IISC tagja felszólalásában azt mondta, tavaly 714 ezren kértek Európában menekültstátust, ami 47 százalékos növekedés az előző évhez képest. A legtöbben Szíriából, Afganisztánból, Irakból, Koszovóból, illetve Eritreából érkeztek. Beszámolt arról is, hogy az utóbbi években az ENSZ 6,5 milliárd dollárt gyűjtött a menekültek és a menekülttáborokban élők megsegítésére, az EU-tagállamok pedig 1,8 millió eurót költenek a menekültügyre. Úgy vélte, ha hatékonyan szeretnénk fellépni, és segíteni a háborús zónából érkezőkön, akkor elsősorban a menekülttáborokban élőket kell segíteni.

Rodolfo Peikov, az IISC olasz képviselője arról számolt be, hogy tavaly 170 ezer migráns érkezett Olaszországba, idén pedig eddig 20 ezer ember, és ebben az évben 480-an haltak meg menekülés közben.

A miniszteri beszéd full HD minőségben tölthető le a Sajtószobából.

(MTI)