További közös erőfeszítések szükségesek az illegális migráció és az embercsempészet elleni küzdelemben - hangoztatta Pintér Sándor belügyminiszter pénteken Budapesten, miután megbeszélést folytatott osztrák és szerb kollégájával.

A belügyi tárca vezetője Johanna Mikl-Leitner osztrák és Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszterrel az embercsempészet és az illegális migráció elleni fellépés lehetőségeiről tárgyalt.

A megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón Pintér Sándor azt mondta, mindhárom országban az egyik legnagyobb probléma az illegális bevándorlók nagy száma. Egy kérdésre a belügyminiszter közölte: 2013-ban 24 és 26 ezer között volt azok száma, akik illegálisan lépték át az ország határát.

Kifejtette: korábban nem volt gyakorlat, hogy a határsértők menekültstátusért folyamodtak volna, de tavaly óta már ezzel a lehetőséggel is élnek, 18 ezren kérték ezt, ami leterheli a bíróságot, a menekülttáborokat, és jelentős problémát okoz az érintettek ellátása is.

Kép letöltéseFotó: Árvai KárolyA belügyminiszter azt mondta, hogy valamennyi menekülttábor telítve van, a tél beállta előtt a sátortábort át kell alakítani, ezért Nagyfán konténertábort alakítanak ki.

Pintér Sándor felidézte: több mint hatezer olyan, menekültstátust kérő ember van, aki a magyar és az uniós megítélés szerint biztonságos országból származik, őket visszaszállítják. Ugyanakkor - mondta - a Szíriából érkezőket menekültként kezelik és a státusuknak megfelelő ellátásban részesítik.

A magyar belügyminiszter kérte az ország lakosságát, különösen azon települések lakóit, ahol menekülttáborok vannak, hogy toleránsan kezeljék ezeket az embereket, mert ők nem jószántukból jöttek Magyarországra, hanem fegyveres harcok, atrocitások elől menekültek.

Kép letöltéseFotó: Árvai KárolyJohanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter közölte: jól mutatja, mennyire jelentős probléma az illegális bevándorlás, hogy júliusban és augusztusban csaknem hatezer határsértőt fogtak el Ausztriában. Kitért arra, hogy akik a terrorizmus, nemi erőszak elől menekülnek, azoknak védelmet kell nyújtani, de akik nem jogosultak a védett státusra, azoknak el kell hagyniuk az országot.

Nemcsak belföldön kell küzdeni az embercsempészet ellen, hanem az ország határian kívül is, a Balkánon - jegyezte meg, hozzátéve, mindhárman egyetértettek abban, hogy kiemelt figyelmet kell szentelni Macedóniának, ahol gyakori az embercsempészek felbukkanása.

Kép letöltéseFotó: Árvai KárolyAz osztrák belügyminiszter jelezte: segíteni kell Szerbiát az illegális migráció és az embercsempészet elleni küzdelemben, például a macedón-szerb határszakasz biztonságának növelésével, amihez Ausztria technikai eszközöket bocsát Szerbia rendelkezésére.

Kijelentette, hogy az illegális migráció és embercsempészet elleni fellépésben az országok közötti együttműködést még intenzívebbé kívánják tenni, ennek egyik módja az információáramlás gyorsítása.

Kép letöltéseFotó: Árvai KárolyNebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter a sajtótájékoztatón megköszönte a támogatást, amelyet Ausztria és Magyarország nyújt Szerbiának.

Elmondta, hogy Szerbiában is egyre nagyobb az illegális bevándorlók száma, és szeretnék ezt a kérdést megoldani, például a magyar féllel közös járőrözések kezdődtek, a bűnüldöző szervek pedig együttműködnek az embercsempész csoportok felderítésében.

A szerb belügyminiszter jelezte azt is: Pintér Sándorral megbeszélést folytatott arról, hogy a két ország katasztrófavédelmi szervezetei hogyan tudnak együttműködni nemcsak az árvizek, hanem az egyéb természeti katasztrófák esetében is.

Kép letöltéseFotó: Árvai KárolyNebojsa Stefanovic megköszönte a magyar és az osztrák belügyminiszternek a nyári árvíz idején nyújtott segítséget.

A sajtótájékoztató előtt Pintér Sándor és Johanna Mikl-Leitner aláírta a két ország közötti visszafogadási megállapodás aktualizált változatát. A megállapodás alapján Magyarország visszafogadja azokat az Ausztriában elfogott illegális bevándorlókat, akik Magyarországról érkeztek Ausztriába, és itt bírálják el ügyüket.

(MTI)