Magyarország 85 programon keresztül csaknem 4,1 milliárd forintot fordított 2011-ben a menekültek, menedékkérők és bevándorlók helyzetének javítására, valamint az országhatár védelmére az Európai Unió szolidaritási alapjaiból - mondta Tóth Judit, a Belügyminisztérium támogatás-koordinációs főosztályának vezetője egy szerdai budapesti konferencián.

Az Európai Bizottság a 2007-2013-as költségvetési ciklusra egy egységes, a Szolidaritás és migrációs áramlások igazgatása (SOLID) elnevezésű általános programba foglalta a migrációval kapcsolatos projekteket. A SOLID program keretében a négy alap (külső határok alap, menekültügyi, visszatérési és integrációs alap) magyarországi pénzügyi forrása a 2007-2013 közötti időszakra csaknem 28,5 milliárd forint volt.

Bár az Európai Bizottság keretösszeget határozott meg a hétéves időszakra, a pénzt éves szintre lebontva kaphatják meg a programok. A szabályok alapján most a 2011-es programok értékelése történik. A 2011-es projekteket 2013 nyaráig lehetett végrehajtani, és 2014. márciusáig kellett beszámolni a programok eredményeiről. A Belügyminisztérium szerdán a 2011-es programok értékeléséről rendezett konferenciát, ahol bemutattak négy sikeres projektet is.

Tóth Judit előadásában elmondta: a 2011-es forrásokból 85 projektet támogattak, 4,1 milliárd forint értékben, amelynek 75 százaléka uniós és 25 százaléka hazai forrás volt.

A legtöbb, 2,8 milliárd forintot az a húsz projekt kapta, amely a külső határok alap keretében a schengeni határok hatékonyabb védelmét szolgálta, például a határforgalom-ellenőrzés, valamint a vízumkiadás fejlesztésével, a határátkelőhelyek okmány- és ujjnyomolvasóval ellátásával.

Az európai integrációs alap keretében harminc projekt részesült összesen 602 millió forint támogatásban. A projektek a jogszerűen Magyarországon élő, harmadik országból érkező bevándorlók társadalmi beilleszkedésének javítását célozták egyebek mellett az oktatásba vagy a munkaerőpiacra való beilleszkedésük segítésével, a magyar társadalom nyitottságának növelésével.

Az európai visszatérési alap keretében tizenhárom projektet támogattak 294 millió forint értékben. A hangsúly az önkéntes hazatérések támogatásán, az anyaországba történő visszatérés előtti szociális és pszichológiai segítségnyújtáson és tanácsadáson volt.

Az európai menekültügyi alap keretében huszonkét projektet támogattak 428 millió forint értékben. Az alap célja, hogy a védelemre szoruló, harmadik országból érkező állampolgárok helyzetét javítsa azáltal, hogy hatékonyabbá teszi a menekültügyi eljárást, javítja a befogadási feltételeket, így a támogatott projektek között volt például a kísérő nélküli kiskorú menedékkérőknek indított speciális felzárkózási program és a helyi önkormányzatok bevonásával a vidéki oltalmazottak, menekültek beilleszkedését segítő projekt is.

Berta Krisztina, a Belügyminisztérium európai uniós és nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára a konferencia megnyitójában arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2014-2020 közötti költségvetési ciklusra átalakult a támogatási rendszer, és a jövőben a négy alap helyett kettő lesz. A belbiztonsági alap lefedi a külső határok őrizetét, az uniós vízumpolitikát, a bűncselekmények és terrorizmus megelőzését, a támogatható főbb területek pedig a határigazgatás, a rendőri együttműködés és a válságkezelés lesznek. Ebből az alapból 33,5 milliárd forint támogatás szerezhető meg, amely további négymilliárd forinttal növelhető - mondta. A másik nagy alap a menekültügyi, migrációs és integrációs alap lesz.

Jelezte: a két alap forrásainak felhasználására a tagállamok nemzeti programot állítottak össze, elfogadásuk ősszel várható, és utána írják ki a pályázatokat.

(MTI)