A közfoglalkoztatás új rendszere beváltotta a hozzá fűzött reményeket, segített, hogy az abba bevontak értelmes munkával jövedelemhez jussanak, és a képzések révén mind nagyobb számban térhessenek vissza az elsődleges munkaerőpiacra - mondta a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára a tárca közfoglalkoztatási konferenciáján csütörtökön Budapesten.

Pogácsás Tibor felhívta a figyelmet arra: a közfoglalkoztatásban megszerzett bér biztosítja a résztvevőknek az alapvető életfeltételek megteremtését, de arra ösztönzi őket, hogy minél előbb kilépjenek az elsődleges munkaerőpiacra.

Az államtitkár utalt arra: a közösségi foglalkoztatásnak hagyománya van Európában és Magyarországon is, és szerepet játszott bizonyos társadalmi-szociális vagy munkaerőpiaci anomáliák kezelésében. Kifejtette: a közfoglalkoztatás sokkal több egy munkaerő közvetítésénél, a közfoglalkoztatás irányítása figyelembe veszi a közgazdasági folyamatokat, szociálpolitikai érdekeket és az empirikus tapasztalatokat is.

Hozzátette: 2010 előtt gazdasági-szociális-társadalmi-foglalkoztatási válság jellemezte az országot, és széles, de mégsem hatékony, ugyanakkor fenntarthatatlan segélyezési rendszerrel próbáltak a különböző kormányok ezen úrrá lenni. Megjegyezte: a kormány 2010-ben azért döntött a közfoglalkoztatási rendszer bevezetése mellett, mert elsődleges célnak tartotta a munka, az értékteremtés becsületének helyreállítását. A munka megléte, a munka biztonsága az élet biztonságát is jelenti a családoknak, és ahol munka van, ott minden van - jegyezte meg.

Az államtitkár hangsúlyozta: a cél az volt, hogy a munka nélkül maradt embereknek értelmes elfoglaltságot nyújtsanak, hogy jövedelmet termeljenek. A kormány már az elején leszögezte, hogy ezt a formát átmeneti eszköznek tekintik mind az állam, mind a munkavállaló részéről. A közfoglalkoztatásnak olyan eszköznek kell lennie, ami lehetővé teszi, hogy a közfoglalkoztatott a lehetőségek szerinti legrövidebb időn belül visszakerülhessen az elsődleges munkaerő-piacra - jelentette ki.

Mint mondta, ez a visszatérés egyes területeken elég gyorsan megvalósul, de az ország egyes területein hosszabb folyamat, ami részben az ország területi különbségeiből, a rendelkezésre álló munkalehetőségekből adódik, részben pedig a munkavállalók aktivitásából, képzettségéből, hozzáállásából. Ezen különböző képzésekkel próbálnak javítani.

Megjegyezte: a közfoglalkoztatásban résztvevők száma nem pénzügyi okok miatt csökken, az egy természetes folyamat, ugyanis visszatérnek az elsődleges munkaerő-piacra. Pogácsás Tibor szólt arról is, hogy 2010-ben Magyarországon a foglalkoztatási ráta nem érte el a 60 százalékot, ez most 72 százalék felett van, ez köszönhető annak, hogy jól teljesít a gazdaság, és a közfoglalkoztatásnak.

A BM nemzetközi közfoglalkoztatási konferenciájának előadói a közfoglalkoztatás rendszeréről, jó gyakorlatairól, a szociális szövetkezetek működésének magyar és külföldi tapasztalatairól számolnak be. A konferencián többek között ismertetik az olasz, a spanyol, a szlovák és a német tapasztalatokat is.

(MTI)