Helyi önkormányzatok nélkül nincs egészséges demokrácia, nincs jogállam - fogalmazott Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára az MTI-nek a magyar önkormányzati rendszer létrejöttének 25. évfordulója alkalmából.

Az államtitkár szavai szerint 1990-ben minden jeles közéleti szereplő egyetértett abban, hogy a rendszerváltoztatás nem lehet teljes a helyi hatalomgyakorlás átalakítása, a modern önkormányzati rendszer létrehozása nélkül. Az alkotmány önkormányzatokra vonatkozó rendelkezésekkel való kiegészítése és az önkormányzati választásokra vonatkozó törvény megalkotása lehetővé tette, hogy 1990. szeptember 30-án már a jogállamiság követelményeinek maradéktalanul megfelelő törvényi rendelkezések alapján tarthatták meg az első szabad helyhatósági választásokat.

„Ma 25 éve új korszak kezdődött a települések, megyék közösségei számára, mert újra kezükbe vehették a helyi közügyek intézését” - összegzett Pogácsás Tibor, aki szerint mindez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a települések jelentősen javították a lakosság életkörülményeit, működtették az alapvető közszolgáltatásokat, és nem utolsó sorban megerősítették a helyi közösségeket.

Értékelése szerint az első időszakban az önkormányzatok nagy fokú önállósága, döntési szabadsága az átalakuló ország érdekeit szolgálta, a helyhatóságok példamutató erőfeszítései jelentős mértékben tompították az átalakulás során jelentkező társadalmi feszültségeket.

Pogácsás Tibor kitért arra, hogy 2010-re az önkormányzati rendszer elérte teljesítőképessége határát. Elodázhatatlannak nevezte a megújulást a nagy ellátórendszerek elmaradt átalakítása, az állam és az önkormányzatok közötti feladatmegosztás tisztázatlansága és a finanszírozási rendszer nehézségei miatt. Az új - 2011-ben elfogadott - önkormányzati törvény elsődleges céljaként hivatkozott arra, hogy világos feladatmegosztásra épülő, korszerű, fenntartható közszolgáltatásokat biztosító, hatékonyan működő rendszer jöjjön létre.

Kiemelte azt is, hogy a kormány a helyi önkormányzatok adósságának átvállalásával, adósságkorlátok beépítésével megteremtette az önkormányzati működés stabil pénzügyi hátterét. Az eltelt időszak tapasztalatait kedvezőnek ítélte, jelezve: folyamatosan figyelemmel kísérik a folyamatokat és készek a szükséges korrekciók elvégzésére.

Pogácsás Tibor köszönetet mondott azoknak, akik az eltelt negyed században hozzájárultak az önkormányzati rendszer működtetéséhez, külön kitérve arra a 167 polgármesterre, akik a helyi önkormányzatok megalakulása óta folyamatosan e tisztségükben szolgálják a helyi közösséget.

Az Országgyűlés 2000-ben nyilvánította a helyi önkormányzatok napjává az első helyhatósági választások napját.

(MTI)