A cél, hogy egyfelől minél előbb beazonosíthassák a nemzetközi védelemre jogosultakat, másfelől pedig a jogszabály segítse elő az unió más országait célzó gazdasági migránsok mielőbbi kitoloncolását - hangsúlyozta Kontrát Károly.

A Belügyminisztérium államtitkára azt mondta, egy újkori népvándorlás érte el Európát és Magyarországot. Szavai szerint ebben a történelmi helyzetben összefogásra van szükség, Magyarországnak felül kell emelkednie a napi politikai érdekeken. Leszögezte, hogy a határzárral megvédik Magyarországot és az EU országait is.

Magyarországnak határozottan ki kell állnia a saját érdekeiért, mert mindenki mástól különbözik a helyzetünk, ugyanis nem vagyunk frontország, de mégis nehezebb helyzetben vagyunk azoknál ugyanis "a görögök nem fogják meg saját határaiknál a gazdasági bevándorlókat" - emelte ki. Sok gazdasági bevándorló használja ki a helyzetet, aki Magyarországon keresztül törvénytelenül próbál bejutni az EU-ba - folytatta.

A múlt heti uniós csúcstalálkozón Magyarországot és Bulgáriát külön elbírálás alá helyezték, a magyar kormány pedig azt az álláspontot képviselte, hogy a bevándorlók szétosztásra vonatkozó szabályok, kvóták Magyarországra nem érvényesek - emlékeztetett. Kiemelte, hogy 28 tagállamból az öt legnehezebb helyzetben lévő tagállam egyike vagyunk, népességre vagy GDP-re kivetítve Magyarországra érkezik a legtöbb menekült.

Felhívta a figyelmet, hogy jelentősen növekedett az illegális határátlépők és a menedékkérők száma. Idén eddig 71 ezer 871 tiltott határátlépő érkezett, közülük több mint 71 ezer 200 jött a szerb határon keresztül - mutatott rá.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a törvényjavaslat korlátozza az ismételt menedékkérők területen maradási jogát. Arra is kitért, hogy a jelenleg kétfokozatú eljárást összevonják, ami emiatt az egyszerűsödik, rövidebb és olcsóbb lesz. Kiemelte, hogy a területen maradási jogot kérelmezők a bírósági eljárás végéig menekültügyi őrizetben maradhatnak. Új elemnek nevezte, hogy a nemzetbiztonsági kockázat kizárja a menekültkénti elismerést.

Az indítvány lehetőséget teremt arra, hogy a menekültkénti elismerést kérő személyek illetve az idegenrendészeti hatóság döntése alapján kijelölt tartózkodási helyen élő harmadik országbeli állampolgárok közfoglalkoztatottként munkát végezhessen. Ez elősegítheti a valódi menekültek beilleszkedését a társadalomba illetve arra, hogy a befogadóállomások lakói hozzájárulhassanak itt tartózkodásuk költségeihez - tette hozzá indoklásként.

A határzárhoz kapcsolódva azt is elmondta, a jövőben a magyar államot a schengeni külső határokon a határvonaltól számított tíz méteres sávon belül közérdekű használati jog illeti meg.

(MTI; Belügyminisztérium)