A családok történeteiből, életmeséiből, az egyéni sorsokból áll össze a teljes magyar történelem, ezeken keresztül kapunk betekintést a múltunkba, és a jövőben is ezekből tudunk építkezni - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára kedden a Parlamentben, amikor átadták a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és a Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete Életmese című pályázatának elismeréseit.
Novák Katalin arról beszélt, a családok szereplői azok a hősök, „mesehősök”, akik meghatározzák, hogyan gondolkodunk a világról, a mindennapokról, ők azok, akikről példát vehetünk, akik segítenek megtalálni a helyünket a világban.
A pályázatra utalva azt mondta, az arra benyújtott életmesékkel mindenki a személyes világába nyitott egy ajtót, és a családjának az életét mutatta meg a szélesebb közönségnek. Azt kérte a díjazottaktól, akik között 10 évesnél fiatalabb gyerek és 92 éves asszony is volt, hogy „ne adják fel a mesélés csodáját”, osszák meg családi történeteiket egymással személyesen vagy akár az interneten.
Soltész Miklós, az Emmi egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára arról szólt, a civil családszervezetek, köztük a Nagycsaládosok Országos Egyesülete együttműködése abban segít, hogy a magyarok meg tudjanak maradni a szülőföldjükön, meg tudják őrizni az anyanyelvüket és erősödjön a megmaradásba vetett hitük.
Utalt arra, hogy az életmese-pályázatot az idén négy korosztály számára írták ki: a 6-10, a 10-14 és a 15-33 éveseknek, valamint az annál idősebbeknek. A kiírás célja az volt, hogy személyes történeteken keresztül bemutassák a generációk közötti szolidaritást, az együttélés szép példáit.
Radnainé Filep Ildikó, a Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete elnöke arról beszélt, hogy a pályázatot először hét éve hirdették meg, akkor szülőkről, nagyszülőkről, dédszülőkről vártak igaz történeteket.
Az egyesület elnöke elmondta, három éve Kövér László házelnök a pályázat fővédnöke, ez a tény is azt bizonyítja, hogy a család olyan érték, amely méltó minden hivatalos és civil szervezet támogatására.
Radnainé Filep Ildikó kiemelte: fő törekvésük, hogy a családban hagyományozódó értékeket megőrizzék, ezekkel példát adjanak és erősítsék az összetartozást. Bejelentette, a pályázatot ősszel tovább bővítik: illusztrációs és felolvasási versenyt hirdetnek meg, hogy ezzel is tovább ösztönözzék a mesélést és az együttolvasást a családokban.
A 6-10 évesek korcsoportjában első lett Peresztegi Hanna (Budapest), a 10-14 évesek között a kürti (Felvidék) Hrabovszky Tünde, a harmadik korcsoport győztese megosztva Lakatos Anita (Németország, Wiesmoor) és Csikiné Tóth Viktória (Budapest), a 33 évesnél idősebbek nyertese pedig a budapesti Soós Katalin lett. A rendezvényen több különdíjat is átadtak.
(MTI)