Az erőszak nem lehet megoldás semmilyen problémára, annak minden formája elfogadhatatlan a Kormány számára- hangsúlyozta Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet „Vedd észre” kampány rendezvényén, Budapesten.

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján szervezett programon Novák Katalin elmondta: a Kormánynak is felelőssége van a kapcsolati erőszak elleni fellépésben. Mint fogalmazott: a kapcsolati erőszak 2013-ban önálló büntetőjogi tényállássá vált, így a kapcsolati erőszak azóta már kiemelt bűncselekménynek számít.

A nap 24 órájában ingyenesen hívható az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat, amely információnyújtással segít a bántalmazottaknak, emellett krízishelyzet esetén közreműködik az áldozat ún. krízisközpontba való menekítésében. A krízisközpontok a bántalmazottak elhelyezését, igény szerinti teljeskörű ellátását és szakemberek segítségét biztosítja.

Novák Katalin felhívta a figyelmet az országban működő 14 krízisközpont, valamint a Titkos Menedékház fontosságára. Ez az ellátórendszer jelenleg egyszerre csaknem 130 áldozat elhelyezését tudja biztosítani. A krízisközpontok számának növelése kiemelt kormányzati cél, azt szeretnék elérni, hogy minden megyében legalább egy krízisközpont működjön.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányzati szerepvállalás önmagában nem elég, a civilekre is óriási szükség van. Mutatja ezt a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel lévő szoros együttműködés is.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek közös kezdeményezése a rendkívüli osztályfőnöki óra elnevezésű prevenciós program, melynek célja, hogy időben felhívják a fiatalok figyelmét a kapcsolati erőszakra utaló jelekre, a mielőbbi segítségkérés fontosságára és lehetőségeire. A program által eddig mintegy 2000 fiatalt sikerült elérni- tette hozzá Novák Katalin.

(Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság)