Az idén a tavalyi duplájára, 2,8 milliárd forintra emelkedik a Nemzeti Tehetség Programra, annak pályázataira fordítható forrás – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára egy szerdai budapesti sajtóbeszélgetésen.

Novák Katalin tájékoztatása szerint további 1,2 milliárd forintot fordítanak az úgynevezett Tehetséghidak programra is, amelyben egyebek mellett halmozottan hátrányos helyzetű tanulók fejlesztését, tehetséggondozását is végzik. Az államtitkár fontosnak mondta, hogy a tehetséges fiatalokat minél fiatalabb korukban felismerjék a családjukban vagy az óvodákban, iskolákban, mert így nagyobb lesz az esélyük arra, hogy sikeresekké váljanak. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a tehetség nem társadalmi helyzet kérdése, mert tehetséges gyerekek ugyanúgy megtalálhatók a leggazdagabb, mint a legszegényebb családokban, de – fűzte hozzá – ha a különleges képességeiket nem ismerik fel időben, akkor el is veszhetnek bárhonnan. Arról is beszélt, hogy a tehetséggondozás nem felzárkóztató program, de adott esetben, például egy rossz anyagi helyzetű család esetében, kompenzációként akár extra segítséget is kell nyújtani a gyerek tehetségének kibontakozása érdekében. Novák Katalin közölte, a tehetséggondozás össznemzeti ügy, ezért a kormány az ország határán túl élő tehetséges fiatalokat ugyanúgy támogatja a különböző programokon keresztül, mint az itthon élőket.

A rendezvényen emlékeztettek arra, az országgyűlési határozattal 2008-ben létrehozott Nemzeti Tehetség Program húsz évre szól, és az a célja, hogy az állami és civil szféra együttműködésével összehangolják, koordinálják a hazai és uniós források felhasználását a Magyarországon és a külhoni magyarlakta területeken élő fiatalok tehetségsegítése érdekében.

Bajor Péter, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének ügyvezető elnöke arról beszélt, hogy szakemberek szerint a jelenleg 1,6 millió óvodás és iskoláskorú fiatal egy százaléka az európai vagy nemzetközi szintű képességekkel rendelkező "zseni típusú" tehetség, további 20 százalékuk pedig egy-egy területen rendelkezik valamilyen különleges tehetséggel. Közlése szerint az ő számukra kell lehetőséget biztosítani arra, hogy kibontakoztathassák tehetségüket, és ezért már lehetőleg óvodáskorban fel kell ismerni őket, oda kell figyelni rájuk.

Az ügyvezető elnök újságírók előtt ismertette a különböző, tehetséggondozást segítő pályázatokat, amelyek a www.tehetseg.hu oldalon érhetők el. Elmondta, az uniós forrásból megvalósuló Tehetséghidak programban az elmúlt két évben 2 milliárd forintot használhattak fel, és a nyáron a kormányzat további 1,2 milliárd forintot biztosított a programjaikra. Tájékoztatása szerint az elmúlt két évben csaknem 6200 pedagógussal kötöttek megállapodást a tehetséges fiatalok fejlesztéséről, és több mint 25 ezer diákot vontak be csoportos és egyéni programjaikba.

(MTI)