A családpolitikában, a demográfiában vagy a migrációban a visegrádi országok gondolkodása érettebb, bölcsebb, mint sok más országé - mondta Beneda Attila helyettes államtitkár az Országházban.

Magyarország a családok megerősítésében, nem pedig a migráció szervezésében és támogatásában hisz - jelentette ki az Országgyűlés népjóléti bizottságának fideszes elnöke a V4-ek családpolitikai ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak csütörtöki találkozóján, az Országházban.

Selmeczi Gabriella leszögezte: az Európa előtt álló demográfiai kihívásokra minden országnak magának kell megtalálnia a választ. Elfogadható, ha más országok a migrációval próbálják ellensúlyozni a népességfogyást, de Magyarországnak határozott és - több eredményét tekintve - sikeres családpolitikája van: a munkaalapú társadalomra építve támogatja a gyermekvállalást - tette hozzá.

A politikus alaptézisnek nevezte, hogy a családpolitika nem egyenlő a szociálpolitikával, mert nem csak azokat kell támogatni, akik nehezebb helyzetben vannak. A cél az, hogy a "vágyott", a tervezett gyerekek megszülessenek minden családban, a feladat pedig az, hogy ezt újabb, a családokat, a fiatalokat támogató intézkedésekkel is elősegítsék - mondta Selmeczi Gabriella. Utalt arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a napokban jelentette be, hogy 2018 a családok éve lesz, és így jövőre újabb, a gyermekvállalást támogató intézkedések várhatóak.

A bizottsági elnök elmondta, a kormányzati családpolitika három pillérre épít: a megélhetési költségek csökkentésére, arra, hogy a gyerekvállalás ne jelentsen egyet a szegénység vállalásával, valamint arra a célkitűzésre, hogy a közgondolkodásban értékelődjön fel a gyerekvállalás.

Fontosnak nevezte, hogy ne a politikusok döntsenek a családok helyett arról, hogy nekik "mi a jó". Szerinte a politikusok feladata az, hogy szabad választást, minél több lehetőséget kínáljanak a családoknak, a szülőknek, akik így majd maguk dönthetnek például arról, hogy a gyereknevelés mellett akarnak-e, és ha igen, mikortól és mennyi időt dolgozni.

A politikus ismertette az elmúlt hét-nyolc évben hozott, a családokat segítő kormányzati intézkedéseket, országgyűlési döntéseket. Egyebek mellett azt emelte ki, hogy Magyarországon a három, vagy annál több gyermeket nevelő családok gyakorlatilag nem adóznak, és akár 25 millió forint, részben vissza nem térítendő állami támogatást kapnak a lakásépítéshez vagy vásárláshoz, továbbá a közétkeztetés, a tankönyvellátás szinte minden gyereknek ingyenes.

Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár azt mondta: a demográfiai kérdés egész Európát érinti, és az - utalt Orbán Viktor szavaira - "nem egy probléma, hanem a probléma".

Úgy vélte, jól látható, hogy az összes fontos, Európa előtt álló kérdésben, így a családpolitikában, a demográfiában vagy a migrációban a visegrádi országok gondolkodása érettebb, bölcsebb, mint sok más országé. Szerinte ezek az országok az elmúlt 50-60 év tapasztalatai miatt tudnak kiérleltebb válaszokat adni a társadalom és az élet nagy kérdéseire. A javuló demográfiai adatokat ismertetve közölte, az 1,23-as, a gyermekvállalási kedvet jelző termékenységi arányszámot az elmúlt 6-7 évben sikerült 20 százalékkal, 1,49-re növelni, bár - tette hozzá - még távol van a cél. Jelezte: a kormány demográfiai csomagjában az áll, hogy 2030-ra szeretnék elérni a 2,1-es arányszámot.

Arról is beszélt, hogy Európában - GDP arányosan - Magyarországon költik a legtöbb forrást családtámogatásra, ez jelenleg 4,8 százalék, és több mint kétszerese annak, mint amennyit 2010-ben fordítottak erre.

(MTI)