A biztonságos internetezés világnapján az online tér veszélyeire – különös tekintettel a gyermekek védelmére - hívja fel a figyelmet az Emberi Erőforrások Minisztériumának Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkársága.

A biztonságos adatkezelés érdekében a minisztérium és az Új Nemzedék Központ által életre hívott Digitális Immunerősítő Program egy új, fiataloknak szóló, a védekezőképességüket erősítő országjáró kampányt indít.

A tervek szerint idén 18 iskolába látogat el a Digitális Immunerősítő Program roadshow-ja, ahol egész napos programokkal várják a diákokat, a tanárokat és a szülőket. A program interaktív módon világít rá a fiatalok előtt álló digitális kihívásokra, valamint a közösségi média veszélyeire. A rendezvényen szakértők, színészek és influencerek bevonásával egy valódi etikus hekker a diákok előtt mutatja be, hogyan zajlik, amikor ellopják valakinek a jelszavait. A hekkerek az adatlopások lehetséges következményeit is bemutatják. A résztvevők a saját szemükkel kísérhetik végig, miként csalhatnak csapdába az adatvadászok és lophatják el a teljes digitális életünket, akár néhány perc alatt.

Az országjárás során a legfrissebb tartalomszűrő programokat, az otthoni és munkahelyi wifi beállítások gyakorlati lehetőségeit és számos kibervédelmi eszközt is megismerhetnek a fiatalok, amellyel az otthoni internetezést tehetik biztonságosabbá.

A Magyar Ifjúságkutatás adatai alapján a fiatalok 88%-a napi szinten jelen van az online térben, és nincs nap, hogy ne lopnának el adatokat tőlük. A fiatalok 79%-a rendelkezik valamilyen közösségi oldalon profillal és a kutatások bizonyítják, hogy ezek a fiatalok azok, akik a legjobban sebezhetők az online térben, hiszen nem ismerik önvédelmi lehetőségeiket és nem teszik meg azokat a biztonsági lépéseket – vagy nem ismerik azokat –, amelyekkel védettebbé válhatnának.

Az adathalászat kísérletről film is készült, mely már 170 ezer megtekintésnél jár. A film a Digitális Immunerősítő Program közösségi média oldalán is elérhető,

(EMMI)