A kormány a betegellátás színvonalának javítása, az egészségügyi hiányszakmák mérséklése es az orvosok itthon tartása érdekében kibővítette a rezidens támogatási programot, amelynek eddig is jelentős eredménye van a szakorvos jelöltek támogatásában. A most megjelent ösztöndíj pályázati felhívások is ezen törekvést hivatottak segíteni. Az ösztöndíjasok a szakmai területtől függően havi 100-200 ezer forintban részesülhetnek. A kormány a programra eddig összesen közel 5 milliárd forint költségvetési forrást biztosított.
A szakorvos képzés új, 2015. július 1-jétől hatályba lépett rendszere, a szakképzésüket ezen időpont után megkezdők számára a hiányszakmás támogatás helyébe bevezette a Szakorvosjelöltek Hiányszakmás Ösztöndíját, amely nettó 150.000 forint támogatást biztosít a sikeresen pályázók számára. Az ösztöndíjra minden olyan szakorvos- és fogszakorvos jelölt pályázhat, aki a 2015. évre szóló miniszteri tájékoztatóban meghatározott hiányszakmás képzés valamelyikében jelenleg is részt vesz vagy részt fog venni.
Az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (ENKK) honlapján már elérhető a pályázati felhívás, mint ahogy ismét pályázhatnak a szakorvosjelöltek a Markusovszky Lajos Ösztöndíjra, a csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosjelöltek a Méhes Károly Ösztöndíjra, az oxyológia és sürgősségi orvostan szakorvosjelöltek a Gábor Aurél Ösztöndíjra és a szakgyógyszerész-jelöltek a Than Károly Ösztöndíjra.
Az ösztöndíjas szakorvos és szakgyógyszerész-jelöltek havonta nettó 100 ezer forint juttatásban részesülhetnek. A betöltetlen házi gyermekorvosi körzetek betöltését szolgáló Méhes Károly Ösztöndíjat elnyerő gyermekszakorvos-jelöltek, valamint a Gábor Aurél ösztöndíjas sürgősségi szakorvosjelöltek havi 200 ezer forint ösztöndíjat kaphatnak.
A 2016. évi költségvetésben biztosított közel 1, 8 milliárd forintos keretösszeg lehetővé teszi, hogy minden, előző évben végzett fiatal orvos részesülhessen a támogatásban, ha a pályázati kiírásban meghirdetett feltételeket vállalja.
A részletes pályázati feltételek az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési központ (http://www.enkk.hu/) honlapján érhetőek el. A pályázatokat pedig 2016. február 3-ig lehet benyújtani.
Az ösztöndíjakat eddig csaknem 2500 fiatal orvos vette igénybe. A kormány a fiatal orvosok itthon tartása érdekében meghirdetett ösztöndíjpályázatra a korábbi években eddig csaknem 3 milliárd forintot fordított. A tavalyi, illetve a legutóbb meghirdetett ösztöndíjpályázat során lehetővé vált, hogy minden olyan pályakezdő szakorvos jelölt támogatásban részesülhessen, aki Magyarországon szeretne dolgozni.
(EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárság)