Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára szerint a V4-országok - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - a népegészségügyben is sokat tanulnak egymástól, miután hasonló problémákra kell választ adniuk.

Horváth Ildikó csütörtökön a debreceni egyetemen, a V4-országok népegészségügyi konferenciáján kiemelte, hogy a négy ország előtt álló népegészségügyi kihívások hasonlóak a többi EU-tagországéhoz: a krónikus megbetegedések, a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a daganatos betegségek jelentik a legfőbb halálokot.

Az államtitkár azt mondta, Magyarország fontos fejlődési periódusban van, 2010 óta sok intézkedés történt, amely a helyzet javulását szolgálta, és már látszanak az eredmények.

Ezek között említette, hogy növekszik az egészségben eltöltött életévek száma mind a férfiak, mind a nők esetében, nő a várható élettartam, és "kezd kicsit közelíteni" a leggazdagabbak és a legszegényebbek várható egészségben eltöltött életideje is.

Az egészségi helyzet javulásához hozzájáruló intézkedések között megemlítette a nem dohányzók védelméről szóló törvény módosítását. Horváth Ildikó utalt a mindennapi testnevelés bevezetésére, amely "nagyon jól szolgálja a gyerekek fejlődését", és idesorolta a népegészségügyi termékdíj bevezetését is. Ezek az intézkedések is azt szolgálják, hogy egy egészségesebb generáció nőjön fel - tette hozzá.

Azt mondta: már látják az eredményeket, a fiatalabbak többet mozognak, és megállt a gyerekek elhízása Magyarországon. Horváth Ildikó megemlítette azt a most induló programot is, amelynek keretében a kormány több mint ötmilliárd forinttal támogatja a háziorvosi praxisközösségeket.

Ádány Róza professzor, a Népegészségügyi Képző- és Kutatóhelyek Országos Egyesületének elnöke emlékeztetett: 2013-ban szlovák kezdeményezésre tanácskoztak először a V4-országok népegészségügyi szakemberei, azóta kétévenként rendeznek konferenciákat.

A tanácskozásokon meghatározzák a népegészségügyi stratégia alapvető kérdéseit - mondta, hangsúlyozva, hogy alapvetően közös a cél: a nem fertőző betegségek okozta korai halálozás elleni küzdelem.

Fontosnak nevezte a professzor a szűrőprogramokat, köztük az emlőszűrést, amely jelentős eredményeket hozott. Ugyanakkor még nem tapasztalható áttörés a méhnyakrák, vagy a vastagbélrák esetében - tette hozzá.

A V4-országok népegészségügyi konferenciájának megnyitóján Papp Csaba, a debreceni önkormányzat egészségügyi tanácsnoka elmondta: a városban jelenleg készül a harmadik egészségterv, miután az egyetem népegészségügyi karával kidogozott és megvalósított első két program nagyon eredményes volt.

Ahhoz, hogy a városban csökkent a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya, szerinte az is hozzájárult, hogy az első egészségtervhez kapcsolódóan 24, a második végrehajtása során 100 kilométer kerékpárút készült el - mondta az egészségügyi tanácsnok.

(MTI)