Aláírásukkal is megerősítették az egészségügyi dolgozók béremelésével kapcsolatos január 24-én létrejött és bejelentett megállapodást a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (MSZ EDDSZ) és a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete (MÖSZ), valamint az egészségügyért felelős államtitkár.

A megállapodás létrejöttében közreműködő stratégiai partnerek, a Magyar Orvosi Kamara (MOK), a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) képviselői szintén ellátták kézjegyükkel a dokumentumot.

A tegnapi napon a 2016. szeptember 20-án közöttük létrejött megállapodást azért módosították, hogy belekerüljön az egészségügyi szakdolgozók előrehozott bértábla emelésének mértéke és hatálya aszerint, hogy 2018. november 1-jétől esedékes 8 százalékos emelést 2018. január 1-jére hozzák előre.

A 2016. szeptember 20-i megállapodás szerint a szakdolgozók 2016. szeptember 1-jétől átlagosan 26,54 százalékos, 2017. november 1-jétől 12 százalékos, 2018. január 1-jétől 8 százalékos és 2019. november 1-jétől szintén további 8 százalékos alapbéremelésben részesülnek. A tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy a 2016. szeptember 1-jétől bevezetett, szakdolgozókra vonatkozó bértábla belső arányainak igazságos helyreállításához milyen mértékű korrekcióra van szükség.

A megállapodás módosítása azt is tartalmazza, hogy 2018. január 1-jétől az Országos Mentőszolgálat dolgozói – a szakdolgozói 8 százalékos béremelésen felül – további 10 százalékos mértékű illetmény (alapbér) emelésben részesülnek. Az alapbéremelés a kivonuló állomány és mentésirányításban foglalkoztatottak mellett a gazdasági-, műszaki-, ügyviteli és fizikai dolgozókra is kiterjed az Országos Mentőszolgálatnál.

A keddi tárgyaláson a partnerek szóban abban is megállapodtak, hogy áttekintik a gazdasági és műszaki- ügyviteli és fizikai munkakörben dolgozók helyzetét, és megvizsgálják, hogy milyen pótlékrendszerrel lehet bérfejlesztésben részesíteni őket is. Áttekintik és előkészítik azt is, hogy a korábbi védőnők javára megtett kormányzati intézkedések pénzügyi forrása milyen módon juttatható el garantáltan a védőnők számára.

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ vállalta, hogy írásban hívja fel minden, a fenntartásában lévő intézmény vezetője figyelmét arra, hogy tekintse át, miként érvényesítették az alapbéremelést a munkavállalók szerződésében és azok kifizetésében, azzal, hogy a január 1-jére előrehozott újabb 8 százalékos béremelés február 20-án kerüljön hóközi kifizetéssel a munkavállalók bankszámlájára.

Az ágazati béremelés összegét a dolgozónak meg kell kapnia, annak mértékét a munkáltató a korábbi illetménykiegészítés terhére nem számíthatja be. Vagyis, senki sem kaphat kevesebb, vagy ugyanannyi bért, mint a bérintézkedés előtt.

(EMMI)