A kormány döntése alapján március 1-jétől az egészségügy átszervezésével jelentősen módosul az egészségügyi háttérintézmények rendszere is. Az átalakítás célja a hatékonyabb és átláthatóbb intézményrendszer létrehozása – jelentette be Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
Kovács Zoltán kormányszóvivő elmondta: fontos kormányzati cél, hogy folyamatosan javuljon a magyar lakosság egészségügyi állapota, ezért is alkotta meg a kormány az Egészségügyi Ágazati Stratégiát.
Az elmúlt években az egészségügyi rendszer sok problémával küzdött, azonban a kormány mindent megtett annak érdekében, hogy javítsa az ellátás minőségét, valamint az egészségügyben dolgozók életkörülményeit is. Egy olyan fenntartható egészségügyi rendszer kialakítását céloztuk meg, ahol a dolgozók és az ellátottak is megtalálják a számításaikat – hangsúlyozta a kormányszóvivő.
A kormányszóvivő az eddigi eredményekkel kapcsolatban elmondta: jelenleg közel 500 milliárd forint értékben folyik egészségügyi fejlesztés. A kormány több lépcsőben megemelte 95 ezer orvos és ápoló fizetését. Az egészségügyi ágazati bérfejlesztéshez kapcsolódóan 2012-ben és 2013-ban összesen 75,7 milliárd Ft többletkifizetés történt az egészségügyi szolgáltatók számára. Két év alatt a kórházakban és szakrendelő intézetekben foglalkoztatottak bruttó keresete átlagosan 27 százalékkal nőtt – tájékoztatott.
A kormányszóvivő hangsúlyozta, hogy az egészségügyi stratégia egyik legfontosabb célja az alapellátás további erősítése a következő években. Emlékeztetett: 2015. január elsejével az egészségügy fejlesztésének keretében havi 130 ezer forinttal emelkedett a háziorvosok juttatása, összesen 10 milliárd forint összértékben.
Zombor Gábor egészségügyéért felelős államtitkár elmondta: az átalakítás eszköz az Egészséges Magyarország Program céljainak eléréséhez. Az egészségügyi stratégia megvalósulásával elérhető ugyanis, hogy a magyar emberek egészségben eltöltött életévei átlagosan 2 esztendővel növekedjenek.
Az intézményi átalakítások arról szólnak, hogy az egyes intézmények hogyan tudják a leghatékonyabban és legoptimálisabban szolgálni ezeket a célokat, nem szabad a bürokráciára elkölteni a forrásokat. A cél a hatékonyabb intézményrendszer létrehozása – hangsúlyozta az államtitkár. A kormány múlt heti döntése alapján több háttérintézmény is átalakul, valamint bizonyos esetekben a feladatok is áthelyeződnek.
Az államtitkár elmondta: az átalakítás bizonyos háttérintézmények beolvadásával, jogutódlással jön létre. A kórházak adósságrendezésének részeként létrejön az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, amely a kórházak feletti hatékonyabb fenntartói funkció ellátását gyakorolhatja. Kibővülnek az Országos Egészségbiztosítási Pénztár feladatai, a kapacitástervezési, ellátás-szervezési, valamint az ágazati adatszolgáltatási, informatikai fejlesztési feladatok az OEP-hez kerülnek át, továbbá az egészségbiztosító vesz át egyes, az egészségügyi finanszírozás területéhez kapcsolódó feladatokat.
Összeolvad az Országos Gyógyszerészeti Intézet és az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet, valamint létrejön az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ, amelynek célja az ügyintézéssel járó terhek csökkenése lesz. Emellett létrejön az Országos Közegészségügyi Központ és a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet is. Az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ feladatai bővülésével jelentősen megerősödik az intézet, az intézmény veszi át a GYEMSZI-től a minőségügyi szakfőorvosi rendszer működtetését.
Az esemény teljes felvétele elérhető a Sajtószobában.
(kormany.hu)