Az elmúlt hétéves európai uniós ciklusban mintegy húszmilliárd forintból fejlesztették a magyarországi onkológiai ellátást - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára csütörtökön Győrben.
Zombor Gábor a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház (PAMOK) onkológiai centrumának 1,2 milliárd forintos fejlesztését lezáró ünnepségen közölte: jelenleg az ország 14 helyszínén zajlanak az onkológiai ellátást fejlesztő beruházások. 2007 és 2013 között mintegy 500 milliárd forintból fejlődött a hazai egészségügyi intézmények infrastruktúrája, míg az azt megelőző húsz évben ez az összeg 200 milliárd forint volt - ismertette.
A Petz Aladár kórházban az elmúlt években 13 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg, ezek nemcsak a betegellátást javították, hanem korszerű körülményeket biztosítanak a dolgozóknak is - emelte ki.
Tamás László János, a PAMOK főigazgató főorvosa elmondta, hogy a két és fél éve átadott C épület mínusz egyedik szintjén évente 1000-1200 daganatos beteget látnak el jelenleg, ez a szám a centrum működésével nőni fog.
A teljes egészében európai uniós forrásból megvalósult fejlesztésről elmondta, hogy a 2013 októberében kezdődött beruházás keretében újakra cserélték az elavult eszközöket, amelyekkel a daganatos betegségek mintegy kilencven százalékát tudják diagnosztizálni és kezelni.
Hozzátette: az agy- és gerincdaganatok egy részét csak olyan speciális besugárzóval lehet kezelni, amely a régióban Szombathelyen, a Markusovszky Kórház regionális onkológiai centrumában található. Az ilyen jellegű megbetegedések kicsi aránya miatt az az eszköz elegendő a Nyugat-Dunántúlon. A szombathelyi, valamint a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház hamarosan elkészülő onkológiai centrumával együtt négy megyében mintegy 1,3 millió embert tudnak majd magas színvonalon ellátni. Az együttműködés keretében rendszeresek az orvosi konzultációk, és egy egységes informatikai rendszeren kérhetők le a betegek MR- (mágneses rezonanciás) és CT- (komputertomográfiai) felvételei.
Varga Gábor, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ észak-dunántúli térségi igazgatója elmondta, hogy az országban évente 80 ezer új onkológiai beteget regisztrálnak, a nyilvántartott betegek száma pedig 300 ezer. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szív- és érrendszeri betegségek mögött a daganatos megbetegedések jelentik a második leggyakoribb halálokot.
(MTI)