Több mint 20 milliárd forint hazai és uniós forrásból zajlanak egészségügyi innovációs fejlesztések a vezető haláloknak számító keringési és daganatos megbetegedések diagnosztizálásának és terápiájának támogatására. A radiológiai és a diagnosztikai kezelést, a korszerű műtéti beavatkozásokat, valamint az innovatív gyógyszerkutatást is magába foglaló programok a keringési és daganatos megbetegedések kezelését végző országos szakmai centrumokban valósulnak meg.
A hazai egészségügyi innovációs fejlesztések az Emberi Erőforrások Minisztériuma által elindított új egészségkultúra gerincét alkotó öt Nemzeti Programhoz szorosan kapcsolódva zajlanak, amelyek célja az egészségben eltöltött évek számának növelése, az egészségkultúra javítása és a betegek magas színvonalú egészségügyi ellátásának biztosítása. Az öt legsúlyosabb betegségcsoportra vonatkozó nemzeti programon belül kiemelten érintik a fejlesztések a daganatos és a keringési megbetegedések kezelésével foglalkozó országos intézeteket, hiszen az utóbbiak a magyarországi összhalálozás feléért, míg a daganatos megbetegedések a halálozások negyedéért felelősek.
A Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben 2018 júliusában indult el az érsebészeti tevékenység, a további fejlesztések nyomán pedig önálló, kétműtős érsebészeti műtőblokk, és ötágyas, III. progresszivitási szintű szubintenzív részleg épül meg egy húszágyas hotelosztállyal, továbbá egy új strukturális és perifériás katéteres műtővel is gazdagodik az intézmény. Mindezeken felül a diagnosztikai eszközpark fejlesztése érdekében kardioCT-t és kardioMR-t telepítenek az intézménybe.
Az Országos Onkológiai Intézet (OOI) a daganatos megbetegedések gyógyításának országos centruma, amely köré kiépült a teljes magyar onkológiai ellátórendszer négy regionális centrummal és 19 megyei onkológiai központtal. A jelenleg hat kutatóosztállyal működő, Közép-és Kelet-Európa egyetlen legmagasabb szintű európai akkreditációjával rendelkező intézmény élenjár a daganatok genetikai kutatásában és a célzott, innovatív gyógyszerek fejlesztésében. Nemrégiben orvostechnológiai eszközökkel gazdagodott a szakterület, hiszen az OOI-ban, az Uzsoki utcai Kórházban, a salgótarjáni Szent Lázár Kórházban és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kórházban már a legkorszerűbb sugárterápiás eszközök segítik a gyógyítást.
Az egészségügyi innovációs fejlesztések elengedhetetlen feltétele a korszerű informatikai háttér megteremtése, amely mind a kardiológiában, mind pedig az onkológiában lehetővé teszi a genomikai és klinikai adatbázisok létrehozását, a kísérleti eredmények nyomon követését, adatfeldolgozását és a betegadatok rendszerezését. Az Országos Onkológiai Intézetben megvalósuló informatikai fejlesztésnek köszönhetően a képalkotó diagnosztikai leletek egy országos adatbázisba kerülnek majd, így a regionális és megyei központok adatbázisainak összekapcsolásával elkerülhetővé válnak a feleslegesen ismétlődő orvosi vizsgálatok.
(EMMI)