Jó ütemben halad a szervezett országos vastagbélszűrés; a 50-70 éves korosztályban 350 ezer vizsgálatra szóló meghívót küldtek ki, és 100 ezren már vissza is küldték a mintákat - erről az egészségügyért felelős államtitkár beszélt csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
Horváth Ildikó elmondta, a daganatos megbetegedések egy részének kialakulása az életmódra, a mindennapi szokásokra vezethető vissza, ezek megváltozásával elejét tudjuk venni bizonyos elváltozások kialakulásának.
Szintén fontos a rendszeres szűrővizsgálatokon való megjelenés, hiszen ezen megbetegedések korai stádiumban történő felismerésével jó eséllyel gyógyíthatók az elváltozások - emelte ki.
Kitért arra, hogy a tavaly novemberben elindított szervezett vastagbélszűrési kampány igazodik a több évtizedes népegészségügyi szűrések rendszeréhez. Jelezte, a szakma már 1993-ban elkészítette a lakossági szintű szűrési koncepciót, azonban a program elkezdése évekig váratott magára.
Horváth Ildikó kiemelte, a kormány több milliárd forintot fordít arra, hogy a lakossághoz minél közelebb vigyék a különböző szűrőprogramokat, így például szűrőbuszok járják az országot.
Az államtitkár arra bíztat mindenkit, hogy éljen a szűrések lehetőségével és vegyen részt az életkorának megfelelő különböző, megelőzést szolgáló vizsgálatokon.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, hogy a második leggyakoribb halálok valamilyen daganatos megbetegedésre vezethető vissza, ezért is fontos a szűréseken való részvétel.
Közölte, 1800 háziorvos vesz részt a vastagbélszűrési programban, a szűrésre felszólító levél után a páciens háziorvosától kap egy székletmintavételhez szükséges csomagot, amelyet aztán a laboratórium kiértékel.
Az adatokat ismertetve a tisztifőorvos elmondta, a valamivel több mint százezer minta nyolc százaléka volt úgynevezett nem negatív, esetükben kolonoszkópiás vizsgálatra került sor, és közülük 309 embernél derült ki, hogy az elváltozás rosszindulatú. Közölte, hogy a vastag- és végbélrákszűrést kétévente megismétlik.
Székely György, az Új Szent János Kórház és Szakrendelő, I-es belgyógyászati osztályának osztályvezető főorvosa a vizsgálatokról elmondta, a vastagbéltükrözés előtt a betegeket felvilágosítják a beavatkozásról, arról, hogy milyen fájdalomcsillapításban részesülhet, ha kér. A beavatkozás 10-20 percet vesz igénybe.
Az országban 51 gasztroenterológiai centrum kapcsolódott a programhoz.
(MTI)