2016. február 3-ig lehet pályázni a kormány szakorvos-jelöltek támogatását célzó rezidens támogatási programjára. Az ösztöndíjasok a szakmai területtől függően havi nettó 100-150-200 ezer forintban részesülhetnek. A 2016. évi költségvetésben biztosított közel 1,8 milliárd forintos keretösszeg lehetővé teszi, hogy minden, előző évben végzett orvos részesülhessen a támogatásban, ha a pályázati kiírásban meghirdetett feltételeket vállalja.
A kormány elkötelezett a betegellátás színvonalának emelése és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek és anyagi megbecsülésének javítása mellett.
Az egészségügy volt az első, ahol béremelési programokat indítottunk, az elmúlt években 95 ezer egészségügyi dolgozó bérét emeltük. 2016. januártól 43 ezer betegágy mellett dolgozó ápoló és 18 ezer orvos kap magasabb bért azáltal, hogy a mozgóbérek beépültek az alapbérbe, a szakvizsgázott fiatal orvosok havonta 151 ezer forint plusztámogatásban részesülhetnek, a szakorvosi minimálbér így nettó 270 ezer forintra emelkedhet, a rezidenseket oktató orvosok rezidensenként havonta plusz 50 ezer forintot kapnak.
A szakorvos képzés új, 2015. július 1-jétől hatályba lépett rendszere, a szakképzésüket ezen időpont után megkezdők számára a hiányszakmás támogatás helyébe bevezette a Szakorvosjelöltek Hiányszakmás Ösztöndíját, amely nettó 150.000 forint támogatást biztosít a sikeresen pályázók számára.
A szakorvosjelöltek a Markusovszky Lajos Ösztöndíjra, a szakgyógyszerész-jelöltek a Than Károly Ösztöndíjra pályázhatnak, és havonta nettó 100 ezer forint juttatásban részesülhetnek. A betöltetlen házi gyermekorvosi körzetek betöltését szolgáló Méhes Károly Ösztöndíjat elnyerő gyermekszakorvos-jelöltek, valamint a Gábor Aurél ösztöndíjas sürgősségi szakorvosjelöltek havi 200 ezer forint ösztöndíjat kaphatnak.
Valamennyi ösztöndíj esetén szükséges a kiírásban szereplő általános feltételek vállalása.
A pályázati felhívás, illetve a pályázati feltételek az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (ENKK) honlapján érhetőek el.
A kormány a szakorvos és szakgyógyszerész-jelöltek itthon tartása érdekében meghirdetett ösztöndíjpályázatra a most meghirdetett pályázattal együtt eddig csaknem 5 milliárd forintot biztosított. Az ösztöndíjakat eddig közel 2500 fiatal orvos vette igénybe. A most meghirdetett pályázat keretén belül 786 jelölt regisztrált eddig az elektronikus felületen az ösztöndíj benyújtása érdekében, közülük 604-en már benyújtották pályázatukat.
(EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárság)