Összesen 70 milliárd forint összegben biztosít támogatást a kormány a fekvőbeteg ellátó intézmények számára – ezt nemrégiben Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár jelentette be.

A kormány döntése értelmében 45 milliárd forintot a 2016. szeptember 30-án, 30 napon túl lejárt adósságok rendezésére fordíthatják a kórházak, 15 milliárd forintra pedig a működés hatékonyságát növelő programokkal pályázhatnak az intézmények.

A kormány kiemelt feladatának tekinti az egészségügyi ellátórendszer szervezési és működési, illetve a finanszírozási és gazdálkodási problémáinak megoldását jelentő intézkedések bevezetését. Ezen intézkedéseket igyekszik ösztönözni a 15 milliárdos támogatással is.

A konszolidációs támogatás igényléséhez támogatható célok között van az egészségügyi ellátások és lakossági igények intézményközi összehangolása, az egészségügyi ellátási gyakorlat intézményen belüli javítása, a diagnosztikai kapacitások racionalizálása, valamint a támogató és kiszolgáló területek hatékonyságának fokozása is.

További 10 milliárd forinttal nő az egészségbiztosítási alap – ezt az összeget kiemelt szakmapolitikai célokra, mint például járóbeteg szakellátásra, az onkológiai ellátások javítására, valamint nagy értékű gyógyszerek és orvostechnikai eszközök közbeszerzésére lehet fordítani.

Az intézmények jelentős részéhez a mai napon megérkezett a lejárt adósságok fedezetéül szolgáló támogatás, azonban egyes pénzintézetek esetében a banki átfutási idő miatt előfordulhat 1-2 napos eltérés.

2010 után a kórházak megörökölt adósságállományuk csökkentése érdekében évente konszolidációban részesültek. A kormány az elmúlt években több mint 225 milliárd forint többlettámogatással segítette az intézmények működését.

(EMMI; Egészségügyért Felelős Államtitkárság)