A kormány célja, hogy megerősítse az országos egészségügyi intézeteket, és kiemelten kívánja támogatni őket - jelentette ki az egészségügyért felelős államtitkár kedden Budapesten.

600 millió forintos állami támogatással nyílt lehetőség az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet a 3 teslás mágneses rezonanciás (MR) képalkotó berendezésének beszerzésére. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár az ünnepélyes eseményen elmondta, ezek az intézetek jelentős értéket képviselnek, így olyan finanszírozási rendszert kívánnak kialakítani, amely biztonságossá és fenntarthatóvá teszi működésüket.

Kép letöltéseFotó: Illyés Tibor/MTI

Elmondta, hogy jelenleg is folynak a tárgyalások az Országos Klinikai Idegtudományi Intézettel egy gammakés beszerzéséről. (A gammakés nagy hatékonysággal alkalmazható az agyi áttéteknél, ugyanis a berendezéssel az agy legrejtettebb részeiben lévő daganatot is el lehet érni. Jelenleg ilyen eszköz csak a Debreceni Egyetemen működik.)

Kép letöltéseFotó: Illyés Tibor/MTI

Az államtitkár azt szeretné, ha az idegtudományi intézet világszínvonalú munkáját az állam hasonló színvonalú eszközökkel, berendezésekkel és feltételrendszerrel tudná segíteni.

Nagy Zoltán, az intézmény főigazgatója elmondta, a berendezés beszerzéséhez 600 millió forint állami támogatást kaptak, a gép 558 millió forintba került, a fennmaradó összegből pedig egy gyermekaneszteziológiai szobát alakítottak ki, hiszen a gyermekek vizsgálatát altatásban végzik. A főigazgató hozzátette, az intézet eddig is nagy erőfeszítéseket tett, hogy folyamatosan megújítsa a diagnosztikát, ezzel a berendezéssel egy tizennégy éves, jóval kisebb kapacitású gépet cseréltek most le. A gép a legkorszerűbb technikát képviseli - folytatta Nagy Zoltán -, hiszen a diagnosztikában perdöntő a képalkotás, illetve annak minősége.

Kiemelte, az új MR-berendezéssel az intézet további nemzetközi klinikai kutatási programokba is bekapcsolódhat. A berendezés - amelyet már szeptemberben üzembe helyeztek - nemcsak nagyfelbontású és különleges kontrasztú úgynevezett szeletképek készítését teszi lehetővé az agyról, hanem segítségével különböző funkcionális vizsgálatok is elvégezhetők, ennek megfelelően pontosabb műtéti tervezést tudnak biztosítani. A berendezés alkalmas arra is, hogy az agydaganat szövettani jellegét meghatározza.

Martos János osztályvezető főorvos azt mondta, ha a betegséget pontosan tudják diagnosztizálni, akkor a kezelés, a terápia is hatékonyabb.

(MTI)