A következő években 700 milliárd forintot fog költeni a kormány a főváros egészségügyi ellátásának fejlesztésére - mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár.

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy az előző ciklusban 500 milliárd forint uniós forrás érkezett az egészségügyre, azonban abból Budapest és az ország központi régiója nem részesült.

Ezért a következő években 700 milliárd forintot fog költeni a kormány a főváros egészségügyi ellátásának fejlesztésére - tette hozzá. Mint mondta, a fejlesztések jól mutatják a kormány elkötelezettségét az egészségügy javítása érdekében. "Bővülő források mentén fejlődik az ágazat" - emelte ki Ónodi-Szűcs Zoltán.

György István, a Fidesz választókerületi elnöke elmondta, mintegy hétmilliárd forintból újul meg a X. kerületi Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet az Egészséges Budapest Program keretében, a fejlesztés részeként a kórház területén új szakrendelő épül.

A Fejlesztés részeként 3,7 milliárd forintból felépül a kőbányai egészségház és szakrendelő, továbbá 1,5 milliárd forintot költenek kardiológiai műszerek megújítására, informatikai fejlesztésre, komfortosításra 637 millió forintból lesz lehetőség, és 950 millió forint fordítható energiahatékonysági korszerűsítésekre.

Az 5497 négyzetméteres új szakrendelő tervezési szakaszban van, az épületben 86 rendelőhelyiség lesz, és egy 50 férőhelyes mélygarázst terveznek még hozzá - ismertette György István, hozzátéve, az építkezési munkák idén decemberben megkezdődnek, az új szakrendelő jövő decembertől fogadhat betegeket.

György István szerint 2010 előtt 600 milliárd forintot vontak ki az egészségügyből, ami "nagy leépülést indított el", és ezt nem lehet hónapok alatt kijavítani. Felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt években 77 kórház, 54 szakrendelő és 97 mentőállomás újult meg, 23 új szakrendelő és 30 új mentőállomás épült. Most pedig - fogalmazott - Budapest történetének legnagyobb volumenű fejlesztése indulhat el.

Bodnár Attila, az intézmény főigazgatója elmondta, a mostani kőbányai szakrendelő állapota igen leromlott, viszont a kórháznak óriási szerepe van a városrész és az agglomeráció betegeinek ellátásában.

Felidézte, hogy az elmúlt öt évben is számos fejlesztés történt a kórházban, így megújult a kardiovaszkuláris és angiológiai központ, két éve teljesen lecserélték a radiológiai műszerparkot az összes telephelyen, felújították a patológiai osztályt, automatizálták a betegek gyógyszerelését, fejlesztették a központi műtőt és megújult a központi kápolna is a református egyház segítségével.

Dunai Mónika, a Fidesz országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az egészségügy más területein is próbált előrelépni a kormány. Példaként említette az egészségügyben dolgozók béremelését, amire 2012 óta 400 milliárd forintot fordított a kormány. A többlépcsős béremelési programnak köszönhetően az ápolók bére 2019-ig bezárólag mintegy 65 százalékkal nő, a szakorvosok és a szakgyógyszerészek bére a tavalyi és az idei emeléssel 207 ezer forinttal nőtt, a mentődolgozók bére pedig 2016-2018-ban mintegy 67 százalékkal emelkedik.

A Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet a X. és a XVII. kerület, valamint Monor és Gyömrő lakosait látja el, évente kétmillió beteg fordul meg ott. Az intézmény négy szakrendelőt üzemeltet és több szakmában a legmagasabb szintű ellátást nyújtja.

(MTI/kormany.hu)