2,5 millió forint értékű gyógyszer és gyógyászati segédeszköz adományt adott át az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nevében a WHO Magyarországi Iroda és a Magyar Vöröskereszt a Magyar Honvédség Egészségügyi Központja (MH EK) számára. A nagy értékű egészségügyi adományból akár 10 ezer ember háromhavi ellátása is megoldható.

Az elmúlt hónapokban kialakult menekülthelyzetre való tekintettel, a WHO Európai Regionális Irodája 2,5 millió forint értékű gyógyszer és gyógyászati segédeszköz adományt ajánlott fel a Magyar Kormányzat számára, melynek logisztikai feladatait a Magyar Vöröskereszt végezte el.

A sürgősségi ellátásban, életmentő beavatkozásokhoz is használható gyógyszerek és egészségügyi felszerelések akár 10 ezer ember háromhavi ellátására elegendőek. A nagy értékű egészségügyi adományt a WHO Magyarországi Iroda és a Magyar Vöröskereszt a Magyar Honvédség Egészségügyi Központja számára adta át csütörtökön.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

„Azt gondolom, hogy az egészségügyi ellátórendszer az elmúlt hónapokban a migrációs válság kapcsán jelesre vizsgázott, az ott dolgozók kiválóan végezték a munkájukat” – hangsúlyozta Dr. Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár, hozzátéve: sem krízis, sem pedig haláleset nem volt a menekültek között.

Ugyanakkor megerősítette, elhúzódó válságra kell készülni, ezért nagyon fontos a különböző ágazatok közötti és a nemzetközi együttműködés is. Az egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár szerint az asztalnál ülők kifejezik azt az együttműködést és szükségletet, amit a migrációs válság idején tapasztalhatott az ország és a menekültek is. Úgy véli, a honvédség és a többi szereplő is kiemelkedő teljesítményt nyújtott a migrációs válság egészségügyi kezelésében.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

Dr. Pusztai Zsófia, a WHO Magyarországi Iroda vezetője az adomány átadásakor elmondta, hogy a migrációval kapcsolatos egészségügyi problémák kérdése hosszú évek óta szerepel a WHO Európai Régiójának prioritásai között. A WHO az Európai Migráció Közegészségügyi Aspektusai programja keretében támogatja a tagországok egészségügyi rendszer kapacitásainak erősítését, hogy azok képesek legyenek ellátni a beáramló menekültek, valamint ezzel kapcsolatban a honi populációban is felmerülő egészségügyi szükségleteket.

A 2015-ös magyarországi menekült krízist követően a WHO Regionális Iroda szakértői októberben, a hazai ellátásban érintett felelős kormányzati és civil szervezetekkel, szakértőkkel közösen értékelték a válság idején a menekültek ellátásában szerzett tapasztalatokat és jó gyakorlatokat. Az említett program és a szakértői látogatás tapasztalatai fényében a WHO jelen felajánlásával is támogatni szeretné Magyarországot, hogy alapvető orvosi készleteket halmozzon fel és raktározzon el, melyek szükség esetén azonnal felhasználhatóak.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

Az átadón Kardos István, a magyar Vöröskereszt Főigazgatója hangsúlyozta, hogy „a Vöröskereszt Vörösfélhold szervezetek a Genfi Egyezmények szerint különleges, úgynevezett kiegészítő szerepet töltenek be kormányaik mellett, küldetésük a hatóságok munkájának segítése a humanitárius területen, a pártatlan, semleges, megkülönböztetés nélküli segítségnyújtás, az emberi szenvedés enyhítse, az élet és az egészség védelme, a személyiség tiszteletben tartása. Erre ez az együttműködés is jó példa.

Szabó István vezérőrnagy az MH EK parancsnoka elmondta, hogy „a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ orvosai, egészségügyi szakemberei, önkéntesei az országhatáron kialakult kritikus menekülthelyzet kezdete óta tudásuk legjavát nyújtva, nem egy alkalommal fizikai terhelhetőségük határán túl, erőforrásaink teljes kihasználásával, látták és látják el a mai napig a határainkhoz érkező embereket és a határ őrizetével megbízott katonákat, rendőröket. A helyszínen szerzett személyes benyomásaim megerősítenek abban, hogy a ránk bízott feladatot, csak összefogással tudjuk végrehajtani olyannal, mint amire ma példát mutatunk társszerveinkkel közösen” – fejtette ki Szabó István.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárság, WHO Magyarország, Magyar Vöröskereszt, MH Egészségügyi Központ)