A kormány döntése alapján a költségvetési zárolás nem érinti az egészségügyet, az egészségügyi szolgáltatók kikerültek a zárolás alól - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Zombor Gábor elmondta, e döntéssel párhuzamosan a kormány elfogadta azt a javaslatot is, amelynek alapján az egészségbiztosítási alap időarányos tartalékaiból többlettámogatást kaphatnak az egészségügyi szolgáltatók.

Jelezte: ez a többlettámogatás alapvetően az alap 14 milliárd forintos céltartalékából származhat, amelyet az intézmények 75 százalékban a lejárt szállítói tartozásuk kiegyenlítésére, 25 százalékban pedig a működési feltételeik javítására fordíthatnak.

Kérdésre azt mondta, ez nem adósságkonszolidációs lépés, hanem az egészségbiztosítási alapban meglévő tartalékok felhasználásáról van szó, és az intézkedés "szektorsemleges", tehát nemcsak a Gyemszi-fenntartású (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet) intézményeket, hanem például az egyetemeket és az egyházi intézményeket is érinti.

Kép letöltéseFotó: Botár GergelyElmondta azt is, hogy a 14 milliárd forintos többlettámogatási forrásból egy 1,5 milliárd forintos miniszteri keretet is meghatároztak, amelyből "szabad felhasználással", a miniszter döntése alapján tudnak igényelni az egészségügyi szolgáltatók.

Közölte, ezen túl a Gyemszi mint fenntartó úgynevezett vis maior keretéből ebben a hónapban csaknem 900 millió forintos támogatást nyújt a kórházaknak.

Tájékoztatása szerint a kormány döntést hozott az intézmények és egészségügyi szolgáltatók által az első félévben fel nem használt kapacitásokból származó csaknem 1,9 milliárd forint forrásról is. Ezt központi keretként újra elosztják, és a várólisták csökkentésére tesznek kísérletet belőle. Jelezte, hogy várakozásaik szerint ebből több mint hatezer várólistás műtétet lehet elvégezni a következő hónapokban.

Kép letöltéseFotó: Botár GergelyÚgy véli, ez is bizonyítja, hogy ha megfelelő szervezéssel és hatékonysággal működik a rendszer, akkor lehetnek még benne tartalékok.

A következő hónapban az alapellátás fejlesztésére is jelentős összegeket tudnak majd mozgósítani. Közölte, 750 millió forintos kerettel pályázatot írnak ki a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisokra. Hozzátette: akár 6-10 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak azok a háziorvosok, akik ezekben a körzetekben vállalnak munkát meghatározott időre.

Erre utalva hangoztatta, a kormányzat célja, hogy minden állampolgár a lakóhelyéhez közel kapja meg a megfelelő ellátást.

Kép letöltéseFotó: Botár GergelyKérdésre elmondta, hogy az intézményeknek a legnagyobb problémát a 90 napon túli tartozások jelentik, ez jelenleg 18,7 milliárd forintot tesz ki.

Közölte azt is, hogy a kórházak végleges adósságkonszolidációjára még az idén átfogó javaslat készül.

(MTI)