Október 6. és október 23. is azt üzeni számunkra, hogy legyen szó nemzeti gyásznapról vagy szabadságharcról a kárpát-medencei magyarságnak közös a nemzeti emlékezete, a mi feladatunk pedig az, hogy közös jövőt építsünk a magyarországi és az elszakított nemzetrészek számára egyaránt.
A kormány ezért kiemelt feladatnak tekinti a közösségteremtést, melynek legfontosabb szereplői azok a civil szervezetek melyek tevékenységükkel építik és erősítik a magyar közösséget, továbbá azok, amelyek a közösségen belüli esélyteremtést segítik, így fogyatékossággal élőkkel, rászorultakkal foglalkoznak - mondta Fülöp Attila, az EMMI nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára Szolnokon a Contact Mentálhigiénés Konzultációs Szolgálat által szervezett II. Nemzetközi Civil Konferencián.
A rendezvényen Dr. Kállai Mária Jász-Nagykun-Szolnok megyei kormánymegbízott köszönetet mondott a megyében dolgozó civilek értékteremtő munkájáért.
A konferencia célja, hogy a Civil Információs Centrumok (CIC) munkája által segítse a kapcsolatépítést a határon túli és a magyarországi civil szervezetek között, támogassa az információcserét és egy nemzetközi civil hálózat kiépítését. Tizenkilenc megyei és egy fővárosi információs centrum segíti a szervezetek munkáját és 2015-től e centrumok a határon túli együttműködések keretében támogatják a magyar közösségek megerősítését.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy az elmúlt években a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) keretében jelentősen nőtt a civil programokra fordított állami támogatás és külön figyelmet szentelnek a határon túli civil szerveződéseknek. Magyarországon ma 65 ezer civil szervezet működik, melyek közül szakmai programokra és működési költségekre idén csaknem 16 ezren kértek támogatást, az Alap forrásaiból pedig 2015-ben közel 5000 kezdeményezés kapott támogatást.
(EMMI, Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)