A 13 őshonos, államalkotó nemzet együttélése a Kárpát-medencében évszázados múltra tekint vissza, s velük teljes a magyarság, a magyar identitás – mondta Fülöp Attila a 70 éve elhunyt, ruszin nemzetiségű Hodinka Antal akadémikus tiszteletére rendezett emlékülésen.

Az EMMI nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára elutasított minden olyan kirekesztő nézetet, amely szerint a hazai svábok, ruszinok, románok vagy a többi nemzetiség ne lenne hűséges és fontos támasza, alkotórésze a magyarságnak, Magyarországnak.

Az évfordulón egy olyan kiváló tudós munkásságát idézték fel, aki történészként, nyelvészként és néprajzkutatóként nemcsak szűkebb pátriája, Kárpátalja és a ruszinság számára alkotott maradandót, hanem kora szellemi és tudományos életének kiemelkedő alakja is volt. Ruszin gyökereit mindvégig ápolva szolgálta a Kárpát-medencében élő népek és nemzetiségek békés együttélését, amit a tudomány eszközeivel segített elő.

Görög katolikus papi családból származva Hodinka Antal maga is papnövendék lett, és bár később érdeklődése a történettudomány, a nyelvészet és a néprajztudomány felé fordult, görög katolikus hitéhez és az egyházhoz fűződő szoros kapcsolatát egész élete során ápolta. Kora legrangosabb tudományos intézményeiben töltött be egyre jelentősebb tisztségeket, majd a pozsonyi jogakadémia, illetve ugyanott az Erzsébet Tudományegyetem professzora lett.

(EMMI Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)