Példaértékű, hogy ma hazánkban nyugalom van és biztonságban élhetünk, ennek is köszönhető a nemzetiségek gyarapodása. Az elmúlt időszakban másfélszeresére nőtt azok száma, akik valamilyen nemzetiséghez tartozónak vallják magukat – mondta Soltész Miklós, az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, amikor húsz magyarországi nemzetiségi diáknak adott át kétéves tanulmányi ösztöndíjat.
A politikus hangsúlyozta: a saját nemzetiség megvallása, szeretete nem áll ellentétben a magyar nemzethez tartozással, sőt erősíti Magyarországot és hazánk kapcsolatát a nemzetiségek anyaországaival. A kormány a tanulmányi ösztöndíjjal pedig azt is támogatni kívánja, hogy a mai fiatalok felnőttként felelősséggel tudják képviselni saját nemzeti közösségeiket és hazájukat.
Soltész Miklós emlékeztetett, 2010-ben 3100 gyermek járt nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott nemzetiségi iskolába, míg tavaly már 12500. Mindeközben 12-ről 74-re nőtt a nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott iskolák száma.
Ismernünk kell a múltat és annak tapasztalatai alapján tudnunk kell, mit kell továbbvinnünk és erősítenünk, és melyek azok a sebek, amelyeket gyógyítanunk kell – emelte ki az államtitkár. Utalt a világégésre, amelyben a fasiszták származási alapon semmisítettek meg milliókat. Azután a németek kollektív bűnösként történő megbélyegzésére - ami németek százezreinek elüldözéséhez vezetett szülőföldjükről - és a háború utáni kommunista politika bűnére emlékeztetett, amikor a magyar-szlovák lakosságcsere következtében évszázados múltjuk ellenére tízezreknek kellett elhagynia hazáját. Soltész Miklós megemlékezett a kommunistaként Magyarországra kerülő görög nemzetiségű Konstantinidisz Andréról, aki felismerve a kommunista rendszer teljes hazugságát, 1956-ban csatlakozott a forradalmárokhoz és november 4-én hősi halált halt a magyar szabadságért.
(EMMI Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)