Kétezer éve az egyház egyik legfontosabb tanítása, hogy nemcsak a lelket kell ápolni, a testet is gyógyítani kell - mondta Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár szerdán a mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhelyen, a Római Katolikus Egyházi Szeretetszolgálat konferenciáján.

A rendezvényen a szakemberek azt tekintették át, hogyan tudnak együttműködni az időskori demencia - a szellemi képességek romlásával és pszichés zavarokkal járó tünetegyüttes - kezelésében.

Soltész Miklós Az egyház szerepe a betegápolásban című előadásában példaként említette, hogy Szent Benedek a betegek vigasztalását és gyógyítását nevezte fontosnak 1500 évvel ezelőtt, míg a 8-10. században már betegházakat és gyengélkedőket is létrehoztak a bencés monostoroknál.

Nem csak az volt a céljuk, hogy Istent dicsőítve imádkozzanak és dolgozzanak, a munkájuk része volt a környékbeli betegek gondozása, ápolása is - tette hozzá.

Az államtitkár arra is kitért, hogy a Szent Antalról elnevezett, kevésbé ismert szerzetesrendnek több mint 360 ispotálya volt, ahol betegeket, rászorultakat gyógyítottak. Ezt a hagyományt folytatja a Római Katolikus Egyházi Szeretszolgálat - mondta Soltész Miklós, hangsúlyozva, hogy már "a józanabb orvosi kutatások" is beismerik, hiába a legjobb felszerelés, gyógyszerezés és műtét, ha nincs ott a lélek, kevésbé hatékony a gyógyítás ereje.

A katolikus szeretetszolgálat a Demenciához kapcsolódó interprofesszionális szolgáltatások megalapozása című, a Társadalmi Megújulás Operatív Program által támogatott projekt zárókonferenciáját tartotta a Nógrád megyei nemzeti kegyhely konferenciaközpontjában.

A 186 millió forintos programban 300, a szociális és egészségügyi ellátórendszer különböző területein dolgozó szakembert készítenek fel, és céljuk az is, hogy az eltérő fenntartású intézmények szereplői együtt tudjanak működni a demenciával élők lehető legjobb ellátása érdekében. Meg akarnak ismertetni olyan működő, alkalmazható technikákat is, amelyek a szakembereket és a laikusokat, a hozzátartozókat egyaránt segítik, mert közvetve vagy közvetlenül a demencia egyre nagyobb társadalmi csoportot érint.

(MTI)