A gazdasági téren elért eredményekhez elengedhetetlen volt a társadalom számos szereplőjének kiemelkedő teljesítménye, amellyel a hátteret biztosították a fejlődéshez - mondta Soltész Miklós, az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a Nemzeti Társadalmi és Gazdasági Tanács évzáró plenáris ülésén.

Az államtitkár történelminek nevezte a létrejött bérmegállapodást – mint fogalmazott –, különösen annak fényében, hogy Magyarország 2010-ben, a kormányzás kezdetén hasonló helyzetben volt, mint Görögország.

Kép letöltéseFotó: EMMI

Soltész Miklós kiemelte, az alacsony jövedelműeknek, a bérből és fizetésből élőknek nagy segítség a minimálbér és garantált bérminimum jelentős emelése. A Siemens Zrt. oktatási központjában megrendezett tanácskozás helyszíne szimbolikus - mondta Soltész Miklós, amikor köszönetet mondott a házigazdának, mert a német vállalat jól példázza, mennyire eredményes lehet az összefogás egy csúcstechnológiát Magyarországra hozó nagyvállalat és az állam között. Az államtitkár méltatta a társadalmi párbeszéd legátfogóbb fórumaként működő testület ez évben elvégzett munkáját, köszönetet mondott a testület tagjainak és a most leköszönő soros elnöknek.

Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára hangsúlyozta, az idei bérmegállapodás kulcs a termelékenység és a hatékonyság növeléséhez. Az államtitkár elmondta, olyan történelmi megállapodás született a kormány, a munkavállalói, illetve a munkáltatói érdekképviseletek között, ami hat év alatt negyven százalékkal növelheti a reálbéreket Magyarországon. Cseresnyés Péter hangsúlyozta, két év alatt érdemben nő a minimálbér és a garantált bérminimum összege, ami a gyerekek számával arányosan több tízezer forinttal többet hagy a családoknál. A politikus hozzátette, a kötelező legkisebb bérek emelése a magasabb bérkategóriákban is tovább fogja emelni a kereseteket.

A negyedik ipari forradalom napjaiban vagyunk – mondta Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és - szabályozásért felelős államtitkára, aki Magyarország újraiparosítási tervét mutatta be. Az innovatív iparfejlesztésről szóló Irinyi Tervvel a kormány célja, hogy Magyarország hosszú távú növekedésének, fejlődésének hajtóereje legyen. A munka már megkezdődött, célja, hogy az ipar részesedésének növelésével hosszú távon erősítse, stabilizálja a magyar gazdaságot.

Az NGTT oldalai üdvözölték az Irinyi Tervet, és a november 24-én a kormány és a szociális partnerek között létrejött 2017-2018-as bérmegállapodást, egyetértve abban, hogy annak egyértelmű nyertesei a magyar munkavállalók.

(EMMI Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)