Barcson felkészültek a migránsok fogadására, a település vezetői, a rendőrség és a karitatív szervezetek jól és szervezetten végzik a munkájukat - jelentette ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a magyar-horvát határon fekvő somogyi városban kedden tartott sajtótájékoztatón.

Soltész Miklós azt mondta, most éppen nyugalom van, de a segélyszervezetek vezetőinek beszámolója alapján az elmúlt napokban több hullámban érkezett migránsok közül a családosok és a fiatalok eltérően viselkedtek. A fiatalok egyes csoportjairól közölte: "az ő viselkedésük, fellépésük olyan volt, ami elfogadhatatlan a magyar törvények szerint is, meg az európai normák szerint is".

Az államtitkár elismeréssel szólt a migránsokat ellátó segélyszervezetek munkájáról. "A karitatív szervezetek annak ellenére, hogy most már hónapok óta terepen dolgoznak, fantasztikus munkát végeznek" - hangsúlyozta. Hozzátette: sok ezren vesznek részt ebben a munkában, és az külön öröm, hogy az ország különböző területeiről jönnek segítők.

Az államtitkár sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a horvát politikai vezetés nem fogadta el a felajánlott segítséget sem a magyar karitatív szervezetek tapasztalatainak átadását, sem a magyar migrációs rendszer felállítását illetően.

"Ráadásul elég nagyhangúan azt mondták, hogy ők megoldják ezt a nyomást, ami rájuk fog nehezedni, de ennek az ellenkezője történt, egy nap alatt összedőlt a horvát politikai vezetésnek a migrációs politikája" - fogalmazott Soltész Miklós.

Egyúttal hangsúlyozta: "ez nem keverendő össze, és egyáltalán nem azonos, akár a horvát karitatív szervezeteknek az együttműködésre adott pozitív jelentkezésével, meg az ő munkájukkal, és nem keverendő össze a horvát nemzettel, a horvát embereknek a mindenapjaival, hiszen szerintem ők ugyanúgy elszenvedik ezt nagyon buta, és nem előrelátó politikát".

Szászfalvi László, a térség kereszténydemokrata országgyűlési képviselője arról beszélt, ez a mostani helyzet is mutatja, "hogyha baj van, akkor igenis össze tudtunk fogni, össze tudunk tartani". Talán ez a kihívás nehézséget és sok gondot jelent, de jelent egyfajta összekovácsolódást is itt ebben a választókerületben - fogalmazott a politikus, hangsúlyozva, hogy hatékony fellépés csak együttműködéssel érhető el.

Az a cél, hogy minél hamarabb kiépüljön a műszaki határzár a somogyi szakaszon is, ezen már dolgozik a honvédség - mondta a politikus, hozzátéve: a határzár azonban "csak egy kezelése" ennek a helyzetnek, a megoldáshoz részben európai uniós egységes döntés, részben pedig nemzetközi összefogás szükséges.

Karvalics Ottó, Barcs polgármestere arról számolt be, hogy nagyon komolyan összefogtak a helybeliek, a városgazdálkodás dolgozói, a civilek, a segélyszervezetek azonnal itt voltak, amikor szükség volt rájuk. Nagyon rövid idő állt rendelkezésre, hogy a migránsokat úgy tudják fogadni, hogy ez ne borítsa fel a város életét - mondta a polgármester, hozzátéve: "úgy gondolom, hogy ez sikerült".

A Barcson kialakított ideiglenes pihenőhelyen a Magyar Vöröskereszt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az Ökumenikus Szeretetszolgálat önkéntesei kedden - egymást segítve - folyamatosan töltötték fel a készleteket, arra várva, hogy aznapra jelzett, várhatóan az esti órákban Horvátországból érkező migránsoknak vizet, élelmet, szükség esetén gyógyszereket, takarókat, pelenkákat adjanak.

(MTI)