A Karitatív Tanács tagjai a hatóságokkal egyeztetve, szervezetten, a feladatokat egymás között megosztva segítenek a továbbiakban ellátni az illegális bevándorlókat - közölte Soltész Miklós államtitkár a karitatív szervezetekkel való egyeztetés után tartott sajtótájékoztatón.

Soltész Miklós elmondta: a hat nagy karitatív szervezet - Katolikus Karitász, Magyar Református Szeretetszolgálat, Magyar Máltai Szeretetszolgálat, Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány, Magyar Vöröskereszt, Magyar Ökumenikus Segélyszervezet - hat helyen lesz jelen. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kérésére a röszkei és a kiskunhalasi, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) kérésére pedig a Nagyfán, Debrecenben, Vámosszabadiban és Bicskén működő tárborokban.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a karitatív szervezetek a valóban rászorulóknak fognak humanitárius segítséget nyújtani: elsősorban idős és beteg embereknek, valamint gyermekes családoknak.

Abban is megállapodtak, hogy a jövőben heti rendszerességgel egyeztetnek egymással és az államtitkársággal, és ha szükséges, közösen kezdeményeznek a menekültellátást megkönnyítő jogszabály-módosításokat - tette hozzá Soltész Miklós.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

Az államtitkár a szervezett segítségnyújtás fontosságát hangsúlyozva beszélt arról, hogy a több tucat országból érkező migránsoknak az európaitól eltérő vallási, étkezési szokásaik vannak, ezért nem mindegy, hogy milyen élelmiszer, ruha jut el hozzájuk. A rosszul választott adomány ugyanis sokszor a kukában vagy a piacon végzi.

Kitért arra is, hogy a legnagyobb szeretettel és jó szándékkal is nagy kárt lehet okozni mind Magyarországnak, mind a bevándorlóknak. Fontos a kiegyenlített ellátás, hiszen a migránsok, akik többségének van mobiltelefonja, informálják a következő csoportokat minden egyes gyűjtőtáborról. Így ők már konkrét elvárásokkal érkeznek és követelőzőkké válnak, ha nem kapják meg azt az ellátást, amiben egy héttel korábban részesültek sorstársaik.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

Az Emmi egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkársága múlt pénteken fordult a Karitatív Tanács tagjaihoz a Magyarországra érkező migránsok humanitárius megsegítése érdekében. Ezt követte az a hétfői egyeztetés, amelyen a karitatív szervezetek azt kérték az ORFK, a BÁH és a MÁV képviselőitől, ők mondják meg, hogy hol és milyen segítségre lenne szükségük. A szerdai egyeztetésre a hatóságok elkészítették a "feladatlistát", amelynek alapján a karitatív szervezetek felosztották maguk között a munkát - ismertette Soltész Miklós.

A legnagyobb szükség a táborokban matracra, ágyra és ágyneműre, gyógyszerre, tartós élelmiszerre, ruhaneműre, tisztító és higiéniás szerekre, valamint biztonságos gyermekjátékra van - derült ki a hatóságok kéréseiből. Kérték továbbá a karitatív szervezetek munkáját a táborokban lakók lelki segítésében és a gyermekek ellátásában is - mondta az államtitkár.

(MTI)