„A civil szervezetek képesek összegyűjteni a társadalomban meglévő jó szándékú energiákat és oda irányítani, ahol erre a legnagyobb szükség van” – mondta Nyíregyházán dr. Deák Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára. Az Észak-Alföld régióban működő Civil Információs Centrumok találkozóján Deák Imre kiemelte, hogy a civil szervezetek munkáját országszerte 20 Civil Információs Centrum segíti. A civil centrumok pályázati tanácsadással, információszolgáltatással és a határon átnyúló kapcsolatok erősítésével is támogatják a civileket.
A kormány szándéka a Civil Információs Centrumok hosszú távú, hatékony támogatása és fejlesztése. Az EMMI ezért hazai költségvetési forrásból évi 300 millió Ft-ot biztosít a centrumok működésére. A helyettes államtitkár erről is beszélt, amikor a régiós civil találkozók újabb állomásán, a szabolcs-szatmár-beregi, a Hajdú-Bihar és a Jász-Nagykun megyei Civil Információs Centrumoknak átadta a Balog Zoltán miniszter által aláírt szakmai együttműködési megállapodásokat. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet, hogy az adózók még május 20-ig rendelkezhetnek személyi jövedelemadójuk 1%-áról és kérte, hogy mindenki éljen ezzel a lehetőséggel a civil szervezetek javára.
A Civil Információs Centrumok az ország 19 megyéjében és a fővárosban működnek. Feladatuk a megyében működő civil szervezetek segítése információkkal, pályázati tanácsadással; a határokon átnyúló, magyar-magyar kapcsolatok erősítése; megfelelő végzettségű közfoglalkoztatottak közvetítése civil szervezetekhez; valamint a civil szervezetektől érkező javaslatok, észrevételek továbbítása a kormány felé.
A hazai civil szervezetek támogatásának legjelentősebb forrása a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA). A korábbi 3,380 milliárdról 2015-ben 5,408 milliárd forintra nőtt a NEA által biztosított támogatási keret. A kormány döntése értelmében ugyanis 2015-től a NEA kapja meg a civil szervezetek részére felajánlható és a ténylegesen kiutalt SZJA 1%-ok különbségének megfelelő összeget (pl. az adójuk 1%-áról nem rendelkezők, a formai hibás rendelkezések, illetve a szervezet megszűnése miatt célba nem jutó 1%-ok összegét). 2014-ben több mint 12 ezer szervezet pályázott a NEA-hoz, közülük közel 4 ezer szervezet kapott átlagosan mintegy 750 000 forint támogatást. 2015-ben viszont már közel 16 ezer pályázat érkezett, melyek elbírálását öt, a civil szervezetek képviselőiből álló szakmai kollégium végzi.
(EMMI, Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)