A kommunizmus áldozatainak emléknapján az egyházi iskolák államosítását előkészítő koncepciós perre és Pócspetri meghurcolt lakóira is emlékeztek az ártatlanul kivégzett Királyfalvi Miklós nevét viselő katolikus általános iskolában, ahol Hegyi László egyházi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár mondott ünnepi beszédet.

A Dr. Veres András püspök által koncelebrált szentmisét követően a vendégek megkoszorúzták a templom falán elhelyezett, Asztalos János, egykori plébánosnak, a kirakatper egyik fő vádlottjának emléktábláját.

A kommunista terror és megfélemlítés szimbólumává lett település iskolájában tartott ünnepi beszédében a helyettes államtitkár hangsúlyozta: „Közös történelmünk tragikus évtizedeinek hatása a társadalmi gondolkodásunkat ma is befolyásolja. Így amikor emlékezünk, nem csak az áldozatok előtt tisztelgünk, nem csak a meggyilkoltak előtt hajtunk fejet, hanem saját jelenünket is értelmezzük, megpróbáljuk tisztábban látni.” A diktatúra eszköztárának bemutatása során utalt arra: amíg az kezdetben a nyers erőszak, a totális elnyomás képében jelent meg, később a társadalmat korrumpálni, kompromittálni akarva a „gulyáskommunizmus” szocialista fogyasztói mentalitásával a jövőt élte fel. Az idő múlásával az eszközök finomodtak ugyan, de a diktatúra az 1990-es parlamenti választásokig fennmaradt.

Az emlékezés fontosságára utalva a helyettes államtitkár kiemelte: „azért tartjuk fontosnak, hogy támogassuk Mindszenty József hercegprímás emlékének és kultuszának ápolását, azért hirdettünk Márton Áron emlékévet, hogy bemutassuk azokat a hiteles embereket, akiknek élete, szolgálata mindannyiunk részére példát ad, akik megmutatják számunkra, hogy az éppen népszerű, vagy ránk erőltetett ideológiák rombolásától hogyan óvhatja meg magát az örök értékekre alapozó ember.”

A megemlékezésen beszédet mondott Dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő is.

(EMMI Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)