Nyolcadik felsőoktatási online fogadóóra, 2015. november 4.

Tisztelt Államtitkár Úr! A Testnevelési Egyetemet ért tűzkár kapcsán sikerült-e már felmérni, hogy kb. mekkora összegből oldható meg a rekonstrukció, illetve mikor kezdődhet az újjáépítés?

A káresemény értékelése folyik, viszont ezzel párhuzamosan folyik a TE új kampuszára vonatkozó, fél évvel ezelőtt megkezdett projektjavaslat előkészítése is. A leégett épület sorsára vonatkozó döntést ebben a kontextusban fogja a kormány meghozni. A képzés, mind az elméleti, mind a gyakorlati részek infrastrukturális feltételei más intézményekben biztosítottak.

 

Tisztelt Államtitkár úr, szeretném kérdezni, hogy az előző évekhez hasonlóan a jövő évre vonatkozóan is állapítanak-e meg bizonyos szakoknál előzetes ponthatárokat a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával egyeztetve? Ha igen, lesz-e a változás az előző évi szakokhoz képest, bővül a számuk, csökken? Ha igen, mely területeken?

Igen, hamarosan megkezdjük ezeket az egyeztetéseket a HÖOK-kal, jelenleg az elmúlt évre vonatkozó elemzések folynak (munkaerő piaci, felvételi jelentkezések, intézményi kapacitások változása, a szakstruktúra átalakítása folyamán felmerült kérdések).

 

Tisztelt Államtitkár Úr! A 2016 januárjától tervezett, adjunktusokat és tanársegédeket érintő béremelési javaslat kapcsán pontosításokat kért korábban a kormány az Emmitől. Mi az újabb terv, hogyan korrigálják az összegeket? Továbbra is tarthatónak tűnik-e a januári bevezetés időpontja az emelés első ütemét illetően, vagy elképzelhető, hogy később lép életbe az intézkedés?

A kormány valóban pontosításokat kért az egyetemi oktatók béremelésére vonatkozó javaslattal kapcsolatban, azonban a hivatalos kormánydöntés előtt erről nem áll módunkban nyilatkozni. Hangsúlyozzuk ugyanakkor, hogy a javaslatban megjelölt januári időpont a bevezetésre vonatkozóan továbbra is tartható.

 

Tisztelt Államtitkár Úr! A tegnapi kormányülésen a kabinet tárgyalta-e a felsőoktatásban dolgozók bértáblájának rendezését? Milyen döntés született ezzel kapcsolatban?

 

A kormány a mai ülésén tárgyalja újra a felsőoktatásban dolgozók béremelésére vonatkozó javaslatot, amely már tartalmazza a legutóbbi kormányülésen kért pontosításokat is. Bővebb tájékoztatást a hivatalos kormánydöntés előtt nem tudunk adni.

 

Tisztelt Államtitkár Úr! Milyen előkészületek zajlanak a konzisztóriumok megalakulását illetően? Mikortól pályázhatnak az érdeklődők? Várható, hogy még ebben a tanévben felállnak és megkezdik munkájukat a testületek?

 

A végrehajtási rendelet elkészült, a konzisztóriumokra vonatkozó jelölési szabályokat ez tartalmazza. A rendelet megjelenését követően az intézmények és a minisztérium felhívást tesz közzé a jelölésre, amelynek a tervezett lezárási határideje december 15-e. Ilyen módon január elsejével a konzisztóriumok felállhatnak.

 

Tisztelt Államtitkár Úr! A közösségi felsőoktatási képzési központokkal kapcsolatban azt szeretném megkérdezni, hogy várhatóan hol indulnak el a képzések 2016 szeptemberében? Lehet-e már tudni, mely városokban, mely felsőoktatási intézmények indítanak kihelyezett képzéseket?

 

A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosítása rendelkezik a közösségi felsőoktatási képzési központ (KFKK) létrehozásáról. A KFKK-ban kihelyezett képzést a helyi közösség igénye alapján indíthat akkreditált felsőoktatási intézmény a helyi gazdaság működtetéséhez szükséges szakember-utánpótlás biztosítása, illetve a magasan képzett szakemberek helyben tartása céljából. A közösségi képzőközpontoknak az adott térségben jelentős népességmegtartó, gazdaságélénkítő illetve közösségformáló hatása is van.

Egy-egy központ képzési profiljának kialakításában akár több felsőoktatási intézmény is részt vehet. A közösségi felsőoktatási képzési központ nem minősül felsőoktatási intézménynek, de egy vagy több felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodás alapján az intézmény által biztosított képzéshez a tárgyi, infrastrukturális hátteret adja, ezáltal az adott város, terület részére a helyi szükségletek szerinti képzés telepíthető.

A 2014-es év folyamán az összes, a 2007-2013-as támogatási időszak maradványforrás-felhasználását szolgáló pályázat előkészítése lezajlott a felsőoktatásban. Ennek keretében került meghirdetésre a felsőoktatási intézmények számára a TÁMOP 4.2.1.D-15/1/KONV pályázat is, amelynek keretében a közösségi finanszírozású felsőoktatási intézmények nemzetközi jó gyakorlatai magyarországi adaptálhatóságának vizsgálatát is elvégezhették a nyertes főiskolák és egyetemek. A pályázat egyben a KFKK-k megvalósítási terveinek kidolgozását is támogatta.

A nyertes projektek keretében többek között salgótarjáni (Óbudai Egyetem), békéscsabai (Szent István Egyetem) és kisvárdai (Debreceni Egyetem) helyszíneken került sor közösségi felsőoktatási képzési központok megvalósítási modelljének elemzésére.

A TÁMOP pályázat nyertes intézményei mellett több önkormányzat megkeresése alapján további szakmai egyeztetésekre is sor került a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság közreműködésével a közösségi felsőoktatási képzési központok lehetséges helyszíneiről és együttműködő partnerként csatlakozó felsőoktatási intézményekről. A közösségi felsőoktatási képzési központok indítási eljárásrendjének rendeleti szabályozása folyamatban van, a szabályozási környezet kialakítása után indíthatják a KFKK-t kezdeményező szervezetek a képzési központ nyilvántartásba vételét, várhatóan 2016 első felében.

Közösségi felsőoktatási képzési központokban megvalósuló képzési programok kidolgozására az EFOP keretében is lehetőségük lesz a felsőoktatási intézményeknek támogatási forrásra pályázni 2016-tól.

 

Tisztelt Államtitkár úr, elfogadta-e a kormány a felsőoktatási törvény módosítására vonatkozó javaslatot? Mikor kerülhet az Országgyűlés elé? Szeretném kérni, hogy reagáljon azokra az ellenzéki felvetésekre, miszerint nem elfogadható, hogy csak a tanársegédek és az adjunktusok kapnának béremelést januártól, mert többi között ez egy tanszéken, egy intézeten belül olyan feszültséget okoz, amely az oktatás minőségét rontja.

 

A kormány a mai ülésén tárgyalja a felsőoktatásban dolgozók béremelésével kapcsolatos javaslatot, bővebb tájékoztatást a kormánydöntés után tudunk adni.

 

Tisztelt Államtitkár Úr! Mikor lesznek az első egyetemi, főiskolai kompetenciamérések? Van intézmény, ahol már sort kerítettek a tesztre? Az eredményeket nyilvánosságra fogják hozni?

 

A hallgatói kompetenciamérések technikai feltételeinek kialakítása jelenleg zajlik. Ebben az évben a hallgatók eddig nyújtott teljesítménye alapján (érettségi eredmények, korábbi bizonyítvány-eredmények, releváns felvételik, stb.) készítettünk egy kompetencia profilt, amely jövőre kiegészül a korábban említett kompetenciateszttel. Ezt a folyamatot az OH fogja koordinálni, az eredményeket a korábban szokásos módon (DPR) nyilvánosságra hozzuk. Általános bevezetésére 2016 szeptemberétől kerülhet sor.

 

Tisztelt Államtitkár Úr! A jövőre induló Campus Mundi pályázatok kapcsán kérdezném, megvan-e már, hogy várhatóan mely országokba, milyen időtartamú kinn tartózkodásra lehet majd elnyerni az ösztöndíjat, és hogy az első felhívások mely képzési terület hallgatóinak fognak szólni?

 

A Campus Mundi Programban - a Campus Hungary programmal ellentétben – jellemzően 3 hónapnál hosszabb vagy legalább 15 kreditértékű tanulmányutakra lehet pályázni. A pályázati felhívások kidolgozása folyamatban van. Tekintettel arra, hogy kiválósági ösztöndíjról van szó, a legtehetségesebb diákok nyerhetnek majd támogatást. Ez az ösztöndíj kiegészíti az Erasmus+ és Erasmus Zero Grant pályázatokat: ahová a hallgatók ezeket megnyerték, oda kérhetnek támogatást a Campus Mundi Programból.

(EMMI Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság)