Még az idei évi jogalkotási tervben szerepel az oktatói minősítési rendszer kialakításának szabályozása és a felsőoktatási államtitkárság dolgozik az oktatói bérek rendezésének előkészítésén is- közölte Palkovics László felsőoktatási államtitkár pénteken, az első online- fogadóórán.

Tisztelt Államtitkár Úr! A felsőoktatási stratégiába bekerült a diákvélemények hangsúlyosabb figyelembevétele az oktatók értékelésénél. Jövőre megjelenhet az egységes minősítési rendszer a jogszabályban? Hogyan lehetne objektíven mérniük a diákoknak az oktatói teljesítményt? Nyilvános lesz a tanszékek számára az értékelés? Mivel járhat egy az alacsony és mivel a magas minősítés? A sorozatosan rossz minősítést kapott tanár meneszthető?

Még az idei évi jogalkotási tervben szerepel az oktatói minősítési rendszer kialakításának szabályozása. Ebben a jelenlegi OMHV (Oktatói Munka Hallgatói Véleményezése) figyelembe vételét tervezzük, hiszen ebben van előzmény, nem kell a rendszert újra feltalálni. A hallgatói értékelések jelenleg is nyilvánosak a tanszékek és a kollégák számára, a kérdés az, hogy ezen a körön kívül is nyilvános lesz-e: ma az érintett oktató dönthet a publikálásról. Az alacsonyabb vagy magasabb értékű hallgatói minősítés a komplex minősítési eredményt befolyásolja majd, a végeredmény pedig az oktató szakmai elismerésén túl akár többletjuttatásokat és jutalmakat is eredményezhet.

Tisztelt Palkovics Államtitkár Úr! A felsőoktatási oktatók bérrendezésével kapcsolatban kérdezném: 1. Elkezdődött-e már a tárcánál az új bér- és teljesítményértékelési rendszer kidolgozása? 2. Mikorra készül el, van-e esély rá, hogy már az idei év végén életbe lépjenek az előmeneteli rendszert érintő változások? 3. Az egyetemi tanári alapilletmény a jövő évi költségvetésben továbbra is a 437 ezer forint marad. Várható-e, hogy az alsóbb szinteken lévő munkakörökhöz (tanársegéd, adjunktus, docens) tartozó illetményszázalékot módosítják? Mennyivel, mikor? Köszönettel

Elkezdődött, dolgozunk egy ilyen előterjesztésen, az egyeztetések zajlanak a kormányon belül. Ütemezésről, tartalomról a későbbiekben tudunk majd nyilatkozni.

Tisztelt Palkovics államtitkár úr, korábban úgy nyilatkozott, hogy a Corvinus vezetése június végéig készíti el javaslatát arról, hogy milyen formában működnének tovább a jövőben. Ez megtörtént-e, megérkezett-e Önökhöz az egyetem javaslata és mit tartalmaz? Válaszát előre is tisztelettel köszönöm

Az egyetem még dolgozik az anyagon, előreláthatólag július végéig teszik le a végleges változatot. Időközben mint a sajtóból is lehetett értesülni, a Magyar Nemzeti Bank és a Corvinus Egyetem stratégiai együttműködési megállapodást készít elő, amelyet szintén figyelembe fognak venni.

Tisztelt Államtitkár úr, az utóbbi időben a HÖOK többször is jelezte, hogy csúszások vannak a Klebelsberg ösztöndíjak utalásánál. Terveznek-e esetleg változtatást az ösztöndíjaknál, hogy a késések kiküszöbölhetők legyenek, illetve, kiderült-e, hogy ennek mi volt az oka? Köszönettel

A Klebelsberg Képzési Ösztöndíj egy féléves ösztöndíj, amit a KLIK két részletben utal ki az ösztöndíj odaítélését követően. Aki havi utalást vár, az ezt késésként élheti meg, de teljesen indokolatlanul: ez nem egy havonta, meghatározott időben utalandó ösztöndíj. A késés tehát nem értelmezhető.

(EMMI)