A Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság döbbenten fogadta a Corvinus budai campus hallgatóinak tiltakozó levelét a budai karok kiválásával kapcsolatban. Az államtitkárság elfogadhatatlannak tartja, hogy egyéni vezetői érdekek folyamatos nyomás alatt tartják a budai campus hallgatóit, továbbá hogy a budai karok dékánjai valótlan információkat közölve az átalakítást a budai campusra és hallgatóira nézve is előnytelennek próbálják beállítani.

A Corvinus egyetem hallgatói önkormányzata 2015. augusztus 25-én küldött levelében arról tájékoztatta az államtitkárságot, hogy elfogadja a Corvinus budai karainak kiválását, amennyiben a levélben 6 pontban felsorolt garanciákat a fenntartó vállalja. Erre az államtitkárság válaszlevelében ígéretet tett és a BCE hallgatóit minden felvetésük és kérésük kapcsán a mellékelt levélben tájékoztatta.

Az államtitkárság ezért megdöbbenve fogadta a BCE budai Campus Hallgatói Önkormányzatának véleményváltoztatását és pénteki tiltakozó levelét, az abban foglaltakat pedig határozottan visszautasítja. Nem igaz, hogy a fenntartó zárt ajtók mögött egyeztetett az egyetem képviselőivel, hiszen Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár a budai karok dékánjaival 5 alkalommal külön egyeztetésen is találkozott. Továbbá Gyetvai Árpád miniszteri biztos augusztus 5-én a BCE hallgatói választmányával - ahol a budai campus HÖK tisztségviselői voltak többségben - is tárgyalt a tervezett átalakításról, amelynek során számos félreértés tisztázódott, és a hallgatók szóban is megerősítették, hogy bizonyos feltételek mellett nyitottak a SZIE-vel történő integrációra.

Éppen ezért értetlenül áll az államtitkárság a fenntartói garanciák budai HÖK általi elutasítása előtt. Úgy véljük, a hallgatók folyamatos félretájékoztatása, manipulálása és nyomás alatt tartása a budai campus vezetői által nem intézményi, nem szakmai, hanem egyéni érdekeket szolgálnak, éppen ezért elfogadhatatlanok.

A budai campus hallgatóinak és oktatóinak közös pénteki petíciójában megfogalmazott 12 pontot illetően az államtitkárság sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kari vezetők valótlanságok állításával igyekeznek hallgatói tiltakozásokat szítani. A Corvinus tervezett átalakításával kapcsolatban nem autoriter döntés született, hiszen a fenntartó folyamatosan egyeztetett az egyetemek vezetőivel és külön a budai campus kari vezetőivel és hallgatóival is. Az államtitkárság döntését az elmúlt időszakban készült hatástanulmányok alapján hozta meg, ezek a tanulmányok az azokat készítő egyetemek által, az ő engedélyükkel nyilvánosságra hozhatók. A Corvinus Hallgatói Önkormányzata a tervezett átalakításokat a garanciák fenntartók általi vállalása mellett elfogadta.

Nem igaz továbbá, hogy az átalakítás egy több évtizedes együttműködést rúg fel, hiszen a pesti és a budai karok között semmiféle gyakorlati együttműködés nem volt, amit többek között a párhuzamosan működtetett képzések, nyelvi laborok és intézetek is bizonyítanak. Szintén nem igaz, hogy a budai campus megáll a saját lábán, hiszen a működésüket a pesti campus az utóbbi években évente 300 millió forinttal segítette.

Az államtitkárság hangsúlyozza továbbá, hogy a budai karok 12 évvel ezelőtti integrálása az akkori Közgazdaságtudományi Egyetembe előzetes hatástanulmányok nélkül, tisztán politikai és nem szakmai indokok alapján történt, így volt lehetséges, hogy a gazdaságtudományokkal nem rokon élettudományi karok egy egyetemként működhessenek. A fenntartó biztosítja, hogy a budai karok Szent István Egyetembe történő integrálásával létrejövő agrárképzési központ sokkal magasabb színvonalú képzéseket és értékesebb diplomát nyújt majd az érintett karokon tanuló hallgatóknak.

A Felsőoktatási Államtitkárság a kulturált, tárgyalóasztal melletti egyeztetésekben hisz, ezért is fogadta örömmel a budai karok dékánjainak és hallgatóinak kérését egy miniszteri szintű találkozóra, amely szeptember 9-én a Szent István Egyetem vezetőivel közösen meg is valósul. Hangsúlyozza továbbá, hogy az egyeztetéseknek azonban csak akkor van értelme, ha minden érintett az intézményi érdekeket és a felsőoktatás jövőjét tartja szem előtt.

(emmi)