A hangszercsere-programban 2018-ban 2,5 milliárd forintot fordítanak arra, hogy a magyar iskolákban olyan hangszereket tudjanak beszerezni, amelyek javítják a zenei képzés minőségét. Erről Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere beszélt a Zeneakadémián egy szakmai konferencián.
Szeretnénk, ha jövőre folytatódna a Kodály-program, hogy valóban minőségi javulást tudjunk elérni az iskolai hangszerállományban. A zenei nevelés javítja a személyiség harmonikus fejlődését, a terhelhetőséget, fejleszti az esztétikai, művészeti tudatosságot és a kifejezőkészséget - mondta Balog Zoltán Az eszközellátottság jelentősége a művészetoktatási intézményekben című rendezvényen.
A tárcavezető megjegyezte: számos kutatás bizonyítja, hogy akik részt vesznek valamilyen művészeti oktatásban, más területeken is jobban teljesítenek. Balog Zoltán azt mondta, hogy a hangszerállomány-fejlesztési program beindítását a közelmúltban elhunyt világhírű zongoraművész, Kocsis Zoltán egyik utolsó nyilatkozata is sarkallta; ő arról panaszkodott, hogy még egy zongora sem jut minden iskolába.
"Az állami támogatású, a központi költségvetésből finanszírozott Kodály-programmal az iskolák lehetőséget kapnak hangszerek beszerzésére, ezzel a zenei képzést támogatjuk a köznevelési intézményekben" - jegyezte meg.
Mint elhangzott, a program már tavaly elkezdődött, hiszen 2017-ben 135 akusztikus pianínót szereztek be a tankerületeknek. Az idei második ütemben összesen 3 milliárd forintból gazdálkodnak, a hangszerek cseréjére elkülönített 2 milliárd 565 millió mellett szeretnék támogatni a kórusprogramot, a vidéki ifjúsági koncerteket, 87 millió forinttal a mindennapos éneklést és például 188 millió jut nemzeti kulturális programokra.
Balog Zoltán kitért a Kis Virtuózok program jelentőségére és arra, hogy a közmédia képes olyan színvonalas, értékes műsorokat, tehetségkutató programokat készíteni a fiatal tehetségek bemutatására, amelyeknek nagy népszerűsége és nézettsége van.
Maruzsa Zoltán, az Emmi köznevelésért felelős helyettes államtitkára kiemelte: idén az alapfokú művészeti iskolák 50 százalékának egy-egy pianínót biztosítanak (1-1 millió forint értékben), a zeneművészeti szakgimnáziumok fele zongorát kap (9-9 millió forint értékben), minden második általános iskola és a zeneművészeti szakgimnázium pedig elektromos zongorához jut,a melyet darabonként 350 ezer forintért szereznek be.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy az alapfokú művészeti iskolák és a szakgimnáziumok esetében diákonként 17 ezer forintos támogatás jut hangszerbeszerzésre, hangszerjavításra pedig tanulónként 2400 forint.
"Az Emmiben létrejött egy tanácsadói bizottság alakult annak érdekében, hogy szakmailag megalapozott hangszerlista készüljön és jó minőségben, korrekt áron lehessen beszerezni az eszközöket" - tetet hozzá. Pianínókra 214 millió forintot fordítanak, zongorákra 72 millió forintot, elektromos zongorákra az általános iskolák esetében 385 milliót, a szakgimnáziumok számára pedig 74 millió forintot. Felújításra 220 millió forintot különítettek el.
A források felhasználása egy hónapon belül megkezdődik és legkésőbb a szeptemberben induló új tanévben már valamennyi intézmény használni tudja az új eszközöket.
A konferencián mondott köszöntőjében Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora hangsúlyozta: a Zeneakadémia régóta küldetésének tartja, hogy mind fiatalabb korosztályokat csalogasson be patinás falai közé. Hozzátette: meggyőződésük, hogy a művészet kinyitja a gyermekek lelkét, felszabadulttá és kreatívvá teszik őket.
"Ezt segíti, hogy fontos oktatási és módszertani programokat indíthatunk el az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program pályázata segítségével, és megkezdődhet a hangszerbeszerzési és csereprogram, amelyről évtizedek óta álmodoztunk" - mondta Vigh Andrea.
(MTI)