Hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatását segítő pályázatokat írt ki a kormány; az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretében induló három projekt keretösszege összesen 8 milliárd forint - közölte a programról szóló csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján az emberi erőforrások minisztere.

Balog Zoltán elmondta, hogy a 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklusban több mint 900 milliárd forint jut az EFOP pályázataira, az összeg harmadát oktatási célokra fordítja a tárca.

A miniszter hozzátette: most három olyan pályázatot írtak ki, amelyek a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatását célozzák, és összesen mintegy 12 ezer fiatalt érnek majd el.

Kép letöltéseFotó: Bartos Gyula/EMMI

A 3 milliárd forint költségvetésű "Együtt, testvérként" iskolaközi szemléletformáló program az intézmények közötti kapcsolatokat erősíti: jobb helyzetben lévő iskolák választanak hátrányos helyzetű partneriskolákat, és működnek együtt közös témák mentén. A programban legalább százötven köznevelési intézmény 7500 tanulója vesz majd részt - ismertette a miniszter.

Az "Iskolapad újratöltve" projekt a végzettség nélküli iskolaelhagyás csökkentéséhez járul hozzá.

Langerné Victor Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára elmondta: a 1,5 milliárdos kerettel elinduló programban legfeljebb öt diákra jut egy mentor; a kiírás fontos szempontja, hogy a bevont gyerekek 30 százaléka roma származású legyen.

Kép letöltéseFotó: Bartos Gyula/EMMI

A "Lépj egy fokkal feljebb!" pályázat a hátrányos helyzetű tanulók végzettségi szintjének növelését segíti 3,5 milliárd forintos keretből. A program során újszerű pedagógiai módszerekkel, rugalmasabb körülmények között tanítják legalább 116 iskola 2900 tanulóját.
Langerné Victor Katalin hozzátette, mindhárom program a magyar nemzeti társadalmi felzárkózási stratégia része, amelynek kiemelt területe az oktatás.

Az MTI kérdésére a helyettes államtitkár elmondta, a programokra májusban lehet pályázni, a megvalósítás időtartama 3-4 év lesz.

Kép letöltéseFotó: Bartos Gyula/EMMI

Balog Zoltán a sajtótájékoztatón felidézte, hogy az elmúlt években negatív és pozitív tendenciák is érintették a roma fiatalokat. Talán a közfoglalkoztatás szívóhatása miatt nagyobb mértékben hagyták el az iskolapadot, közben azonban sikerült megduplázni az egyetemre járó roma fiatalok számát - számolt be a miniszter.

Elmondása szerint a 2018-as költségvetésben az ideinél 65 milliárd forinttal több jut oktatásra.

Kép letöltéseFotó: Bartos Gyula/EMMI

Balog Zoltán újságírói kérdésre közölte, az iskolarendszer számára segítséget jelenthet, ha pedagógiai képesítéssel még nem, de szakmai végzettséggel már rendelkező szakemberek is taníthatnak, ha közben megszerzik a pedagógiai végzettséget.

Egy másik felvetésre reagálva a miniszter azt hangsúlyozta, hogy a tanszabadság biztosított Magyarországon, ezt az Európai Bizottság képviselője sem vonta kétségbe a szerdai brüsszeli vita során.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(MTI)