Átadták a keringési, a daganatos, a mozgásszervi, a gyermekkori betegségek, valamint a mentális zavarok megelőzését és kezelését szolgáló nemzeti egészségprogramokat az országos intézetek vezetői Kásler Miklósnak, az emberi erőforrások miniszterének szerdán Budapesten.
Kásler Miklós az eseményen azt mondta, kézenfekvő volt, hogy a leggyakoribb halálokokkal foglalkozó országos intézetek készítsék el a saját nemzeti programjukat, amelyek segítségével javítani tudják a magyar egészségügy jelenlegi helyzetét.
A programokat összefésülik, kiegészítik, és így kialakul majd egy korszerű népegészségügyi program, amelynek a központi gondolata a megelőzés lesz - közölte a miniszter.
Kásler Miklós elmondta azt is, hogy "rekordidő", mindössze három hét alatt készültek el a programok. Rendkívül bíztatónak nevezte a munkákban megnyilvánuló koncentrációt, lelkesedést és tettvágyat.
Poór Gyula, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI) főigazgatója arról beszélt, hogy az általuk kidolgozott rendszer az óvodásokra és a kisiskolásokra fókuszál annak érdekében, hogy egészséges tartással és gerinccel rendelkező korosztály nőjön fel.
Németh Attila, a Nyírő Gyula Kórház - Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet főigazgatója elmondta, munkájuk során a gyermek- és felnőtt pszichiátriát, valamint az addiktológiát kellett összefogniuk. Megfogalmazták a problémákat és megtették a javaslatokat, amelyeket igyekeztek gyakorlatcentrikussá tenni - fűzte hozzá.
Géczi Lajos, az Országos Onkológiai Intézet klinikai igazgatóhelyettese úgy fogalmazott, a 25 éve létező programot törekedtek kiegészíteni.
Fekete Ferenc, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet orvosigazgatója kiemelte, hogy a gyermekek egészsége meghatározó a jövő szempontjából, ezért lett a munkájuk címe Egészséges gyermek - gazdag nemzet. Andréka Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (GOKI) megbízott főigazgatója azt hangoztatta, hogy a - vezető halálozási okként számon tartott - keringési betegségekről szóló programjukkal szeretnék a prevenciótól a gyógyításon át az utógondozásig jobbá tenni a jelenlegi helyzetet.
(MTI)