Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kijelölte a felsőoktatási intézményekben újonnan létrejövő konzisztóriumok tagjait, megbízásuk folyamatban van.
A konzisztóriumok létrehozásának legfontosabb célja a gazdasági szereplők becsatornázása a felsőoktatási intézmények stratégiai döntéshozatali folyamataiba.
A konzisztórium létrehozását az állami felsőoktatási intézményekben a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 2015. szeptember 1-jétől szabályozza. A konzisztórium tagja a rektor és a kancellár, további három tagját pedig az oktatásért felelős miniszter delegálja a felsőoktatási intézmény gazdasági-társadalmi környezetének meghatározó szervezetei és az érintett felsőoktatási intézmény, valamint a felsőoktatási intézmény hallgatói önkormányzatának javaslatára. A delegált tagok megbízatása öt évre szól.
2016. január 26-án valamennyi felsőoktatási intézmény levélben kapott tájékoztatást Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere által delegálni kívánt személyekről annak érdekében, hogy a konzisztórium első ülésének előkészítése, működési rendjének kialakítása mihamarabb megkezdődhessen, és a testület eleget tegyen a jogszabályban foglalt kötelezettségeinek.
A konzisztórium előzetes egyetértése szükséges az intézmény stratégiai jellegű dokumentumainak - intézményfejlesztési terv, éves költségvetés, éves beszámoló, vagyongazdálkodási terv - elfogadásához, valamint gazdálkodó szervezet alapításához, gazdálkodó szervezetben részesedés szerzéséhez. Jelenleg a felsőoktatási intézmények előtt álló legfontosabb feladat az intézményfejlesztési tervek elkészítése, melynek előkészítésében a felálló konzisztóriumok már szervesen közreműködnek.
A konzisztóriumi tagjelöltek névsora, illetve önéletrajza közzétételre kerül a minisztérium honlapján is. Tekintettel a beérkezett javaslatok és dokumentumok nagy mennyiségére, ennek technikai előkészítése jelenleg is zajlik.
(EMMI Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság)